Česko přispělo ke zlepšení životních podmínek vězenkyň v libanonské ženské věznici v Baabdě
28.11.2024 / 10:35 | Aktualizováno: 28.11.2024 / 10:55
V roce 2024 byl v Libanonu z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR pro region Blízkého Východu realizován malý lokální projekt, jehož cílem bylo přispět ke zlepšení života vězenkyň v ženské věznici v Baabdě.
Ženská věznice v Baabdě se nachází v metropolitní části Bejrútu, asi 10 km od centra města a asi 5 minut od budovy našeho velvyslanectví. Je jednou ze čtyř ženských věznic v Libanonu. Je symbolem problémů, kterým čelí vězeňský systém v zemi, včetně přetíženosti, špatných podmínek a složitých právních a sociálních výzev.
Věznice v Baabdě byla postavena v 60. letech 20. století a dodnes slouží jako jedno z hlavních vězeňských zařízení pro ženy v Libanonu. Baabda je specifická tím, že slouží nejen pro vězněné ženy, které byly odsouzeny za různé trestné činy, ale i pro ženy čekající na soudní procesy, což znamená, že zde může být široké spektrum deliktů – od drobných trestů až po těžká obvinění, jako jsou zločiny spojené s drogami, násilím nebo terorismem.
Kapacita věznice je 60 vězenkyň, v současnosti i v důsledku probíhající války na území Libanonu a uzavření věznic v konfliktem zasažených oblastech je v ní vězněno přes 120 žen. Věznice je přetížená, což znamená, že ženy jsou často nuceny žít v těsných a nehygienických podmínkách.
Věznice čelí výzvám s nedostatkem prostoru pro odpočinek, práci nebo jiné aktivity, což má vliv na psychickou pohodu vězenkyň.
S ohledem na přetíženost a nízké finanční prostředky, čelí věznice výzvám v oblasti udržování hygienických standardů.
Malý lokální projekt v hodnotě půl milionu českých korun byl implementovaný libanonskou mimovládní organizací SHEILD. Měl za cíl částečně rehabilitovat a opravit vězeňské zařízení a zlepšit tak životní podmínky, hygienu, bezpečnost, důstojnost a celkovou pohodu vězeňkyň. Projekt navazuje na další probíhající projekty ve věznici, které SHEILD realizuje společně s UNHCR (jako je právní poradenství, psychosociální podpora a distribuce hygienických balíčků).
Součástí projektu byly činnosti jako oprava a nátěr stěn a stropů, rekonstrukce toalet a koupelen, výměna klimatizačních jednotek, údržba a výměna ledniček, čištění a výměna nádrží na vodu. Venkovní vězeňský dvůr byl vybaven novými židlemi a stoly.
Projekt přispěl ke zlepšení každodenního života, ke zlepšení hygienických standardů, bezpečnosti důstojnosti a celkové pohody žen v ženské věznici Baabda. Přispěl také ke snížení rizika nemocí, násilí a problémů s duševním zdravím.
Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bejrútu