english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko je hrdým partnerem libanonské Národní neonatální sítě, která přispívá ke zlepšení péče o novorozence v Libanonu

Dne 30. listopadu 2023 se velvyslanec ČR v Libanonu Jiří Doležel zúčastnil inaugurace novorozenecké jednotky intenzivní péče v státní nemocnici v Baalbeku, která byla vybudovaná z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu a vybavená zdravotnickým zařízením od českých výrobců.
 

Inaugurace se dále zúčastnil ředitel baalbecké nemocnice Dr. Abbas Shoker, ministr veřejného zdravotnictví Dr. Firas Abiad, zástupce UNICEF v Libanonu p. Edouard Beigbeder, DR. Khaled Younes, vedoucí pediatrického a neonatologického oddělení AUB guvernér regionu Baalbek – Hermel p. Bachar Khodr, poslanci libanonského parlamentu, zástupci General Security a další partneři.

Otevření jednotky neonatální intenzivní péče je výsledkem spolupráce mezi libanonským ministerstvem veřejného zdraví, vládou České republiky, Dětským fondem OSN (UNICEF) a Lékařským centrem Americké univerzity v Bejrútu (AUB MC).

Česká republika poskytla pro jednotku vybavení a materiál (inkubátory, fototerapeutické lampy a novorozenecká vyhřívaná lůžka od společnosti TSE,  s.r.o.), UNICEF financoval odborný výcvik pracovníků novorozenecké JIP Lékařským centrem Americké univerzity v Bejrútu, což ve svém proslovu připomněl ministr zdravotnictví Dr. Abiad: "Jednotka intenzivní péče pro novorozence a předčasně narozené děti není jen o inkubátorech, přístrojích a vybavení, ale vyžaduje přítomnost kvalifikovaného personálu.“

Velvyslanec Doležel ve svém projevu řekl, že „je hrdý na české výrobce zdravotnických zařízení, která zachraňují životy a přispívají ke snížení vysoké úmrtnosti  předčasně narozených dětí v Libanonu. “

Tato synergie mnoha dárců a organizací, cílem které bylo zvýšit dostupnost prenatální a postnatální péče a zvýšit kvalitu služeb poskytovaných nemocnicí s cílem snížit počet předčasných porodů a  zlepšit kvalitu zdravotní péče o předčasně narozené děti v Libanonu, vyústila v otevření první jednotky svého druhu ve veřejné nemocnici v guvernorátu Baalbek-Hermel.

S cílem prohloubit synergický efekt celého projektu obdrží v letošním roce baalbecká nemocnice z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR pro region Blízkého východu vázaný peněžní dar v podobě speciální sanitky pro transport novorozenců od české společnosti Royax, která bude sloužit celému regionu Baalbek – Hermel.

Baalbek 3

Baalbek 3

Baalbek 4

Baalbek 4

 

Baalbek 5

Baalbek 5