česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Delegace EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář na téma fenomén čínských sociálních médií

V rámci předsednictví ČR v Radě EU zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Pekingu společně s Delegací Evropské unie v ČLR seminář věnovaný unikátnímu ekosystému čínských sociálních médií

Akce začala úvodními slovy obou velvyslanců. Nově jmenovaný velvyslanec při Evropské unii v Pekingu, H.E. Jorge Toleda nejprve popsal důležitost, kterou EU přikládá otázkám kybernetické bezpečnosti v dynamicky se vyvíjejícím světě sociálních sítí a internetu obecně. Zdůraznil také úsilí EU o vytvoření bezpečného prostředí, které uživatelům umožní využívat obrovské sociálně-ekonomické výhody, jež digitální technologie nabízejí.

 

Na jeho projev navázal velvyslanec ČR v Pekingu, H.E. Vladimír Tomšík, jenž hovořil o výzvách a příležitostech, které přináší neustále se měnící jedinečné prostředí internetu, a zároveň zdůraznil zaměření EU na ochranu soukromí svých občanů v digitálním prostoru. Dále představil priority a plánované akce českého předsednictví v oblasti digitální bezpečnosti a online prostředí.

 

Samotný obsah semináře, obstarali odborníci na dané téma, z nichž část byla přítomna přímo v Pekingu a část spojena s publikem online z Evropy. Diskuse se nejprve dotkla témat, jako je chování čínských uživatelů internetu a odlišnost digitálních prostředí Číny a Evropy, jimž musí porozumět každý, kdo se snaží zaujmout čínské spotřebitele. Sociální média jsou v Číně obrovským fenoménem a pro mnohé zahraniční pozorovatele je mnohdy složité pochopit, že se zde bez nich člověk neobejde ani při základních činnostech, jako je jízda MHD.

 

Diskuze se poté stočila ke specificky čínským regulacím a kontrole, kterou má místní vláda nad internetem, a jejich úzkém zaměření na virální témata a tzv. sociálně citlivá témata.

 

Po konferenci následovala krátká recepce v zahradě delegace EU. Hosté měli možnost ochutnat české víno, pivo a výborné jídlo.