na_celou_sirku

Mistrovská díla evropského sklářství ze sbírky Uměleckoprůyslového musea v Praze - tip na výlet po Pekingu


The Masterpieces of European Glass History
from the Collection of the Museum of Decorative Arts in Prague

V Pekingském muzeu umění sídlícím v Klášteře Wanshou (česky: Klášter deseti  tisíce let života) byla 7. ledna 2015 zahájena výstava Mistrovská díla evropského sklářství ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Více jak 200 unikátních exponátů ukazuje v reprezentativním výběru vývoj českého a evropského skla od nejstarších dob přes období renesance, baroka, klasicismu a biedermeieru až po moderní tvorbu raného 20. století ve stylu secese nebo art deco. Zvláště bohatě je zde zastoupeno benátské hutně tvarované sklo 16. století, renesanční humpeny malované emaily, české řezané a malované sklo období baroka, včetně vzácných ukázek dvojstěnného skla zdobeného zlatou folií, nebo sklářská díla českého biedermeieru, představující inovace tvarů, barev i nových materiálů, jako byl červený a černý hyalith z buqoyských skláren v jižních Čechách. Pro čínské návštěvníky bude jistě milým překvapením, jak často se evropská sklářská tvorba zvláště v 18. a 19. století inspirovala východoasijskými předlohami a napodobovala například čínský porcelán.

V Pekingu jsou sbírky pražského Uměleckoprůmyslového musea představeny v takovémto rozsahu vůbec poprvé. Výstava navazuje na předchozí reprízy v Hunan Provincial Museum ve městě Changsha a v Inner Mongolia Museum v Hohhotu, které se setkaly s velkým ohlasem tamního publika i odborné veřejnosti.

V pekingském Klášteře Wanshou výstava potrvá do 15. března 2015, poté se přemístí do Henan Museum v Zhengzhou a Liaoning Provincial Museum v Shenyangu.

Klášter Wanshousi je významnou historickou památkou s dochovaným komplexem původních klášterních budov (na rozdíl od sousedního chrámu Yanqingsi). Nachází na severozápadě Pekingu mezi druhým a třetím okruhem. Zajímavostí je, že se novodobá historie chrámu se váže k naší vlasti. V letech 1917 až 1919 zde totiž byli čínskými úřady internováni Rakousko-Uherští váleční zajatci - bývalí námořníci a příslušníci ostrahy Rakousko - Uherského velvyslanectví v Pekingu. Osmnáct z nich se po vzniku samostatného státu přihlásilo k československému občanství, aby mohli být repatriováni do vlasti. Shodou okolností tito váleční zajatci podle dobových fotografií bydleli v prostorách, kde se nyní vystavuje umělecké sklo.

Galerie


UMP