Krtek - vyslanec mládeže EU v rámci Roku mládeže Evropské unie a Čínské lidové republiky
28.02.2011 / 05:00 | Aktualizováno: 22.02.2018 / 11:25
Poté, kdy v Bruselu zahájil čínsko-unijní rok mládeže předseda EK J.M. Barosso, byla v Pekingu 23. února 2011 tato akce zahájena premiérem ČLR Wen Jiabaem.
Poté, kdy v Bruselu otevřel čínsko-unijní rok mládeže předseda EK J.M. Barosso, v Pekingu se okázale koncipovaného zahajovacího ceremoniálu v přítomnosti desítek mladých delegátů a většiny evropských velvyslanců zúčastnil 23. února 2011 v Muzeu hlavního města Pekingu i premiér ČLR Wen Jiabao. O to větší byla symbolika našeho „mládežnického vyslance“ Krtečka – postavičky z animovaného seriálu pana Zdeňka Milera, který ve stejnou dobu shodou okolností slavil nádherných 90 let. Krteček byl nominován a na ceremoniálu představen jako jeden z pěti unijních mládežnických vyslanců – umělců, sportovců či, v Krtkově případě, populárních uměleckých hrdinů, v Číně široce známých a mezi mládeží oblíbených.
Filmy i nejrůznější hračky „běhají“ k radosti čínského publika všech generací po ČLR celá desetiletí, ne vždy se zcela korektně vyřízenými náležitostmi na ochranu práv duševního vlastnictví (o čemž zahájí právní zástupci pana Milera za pomoci velvyslanectví v Pekingu v následujících měsících seminář a jednání). Kostým Krtka pro daný ceremoniál a další akce Roku mládeže zapůjčila se souhlasem pana Milera velvyslanectví ČR v Pekingu zdarma firma Moravská ústředna Brno. Přes metr a půl vysoký Krtek tak přicestoval na rok 2011 do Číny přímo z Čech.
Hlavním cílem čínsko-unijního Roku mládeže má být podpora mezikulturního dialogu a vzájemné lepší poznání a porozumění mezi evropskou a čínskou mládeží. Vždyť dnešní mladí lidé (mládeží se rozumí osoby mezi 16-zhruba 30 lety) budou nositeli a realizátory strategického partnerství mezi ČLR a EU v budoucích desetiletích – a jejich vzájemná důvěra a odstranění předsudků leží na srdci dnešním politickým vůdcům na obou stranách. Na evropské straně je Rok spojen s představou méně formálních, živých a pro mladé skutečně atraktivních akcí a diskusí. Pekingský zahajovací ceremoniál a exkurze uspořádané čínskou stranou pro evropské mladé delegáty (z ČR konkurzem vybrané studentky VŚE a sinologa pražské FFUK) zatím svědčily o jisté sešněrovanosti a formálnosti na čínské straně. Snad to bylo dáno přítomností populárního, leč přísného premiéra a všeobecnou upjatou atmosférou v době příprav na březnové zasedání čínského parlamentu (Všečínského shromáždění lidových zástupců). Budeme tedy doufat, že právě „lidštější“ elementy, jako český Krtek, pomohou při dalších akcích uvolnění dialogu a nenucené výměny názorů. Jen ty mohou vést ke skutečnému poznání a sblížení mezi těmi, na kom budou vztahy jedněch z nejvýznamnějších světových politických hráčů i trhů – Číny a EU - již brzy plně záviset.