Čeští Vibe Fantasy Trio a SoulM na festivalu Ninegates 2011

(Archivní článek, platnost skončena 15.08.2016 / 18:03.)

Kdy: 17.09.2011 - 19.09.2011, Kde: Beijing Contemporary Music Academy (北京现代音乐研修学院), National Library Concert Hall (国家图书馆音乐厅)

Ve dnech 9. až 19. září 2011 se v Pekingu konal další ročník jazzového festivalu Ninegates. Z České republiky přijelo Vibe Fantasy Trio (Radek Krampl, Petr Dvorský a Tomáš Reindl) a SoulM (Marek Hlavica).

Radek Krampl (po zesnulém Karlu Velebném dnes hlavní “guru” české jazzové hry na vibrafon) a jeho Vibe Fantasy Trio se po předchozích občasných angažmá spojilo ke stálému projektu se zpěvákem (a někdejším leadrem bluesové formace Tucet a následně funkové kapely Žáha) Markem Hlavicou především pro účely hostování na 4. pekingském jazzovém festivalu Nine Gates. Po zdejším úspěchu se zdá, že jim společné vystupování nějakou dobu vydrží.

Ačkoliv organizační schéma festivalu nepřiřklo relativně neznámým zahraničním hostům zrovna favoritní časové sloty, SoulM (jak si Marek Hlavica přezdívá, aby odlišil svou uměleckou existenci od civilní profese PR managera) i vibrafon, perkuse a kontrabas jeho hudebníků pekingské publikum na třech velmi odlišných koncertech dokázaly zaujmout, přesvědčit a strhnout. Jak při nočním vystoupení (po domácím čínském jazzovém kvartetu) v populárním jazzovém klubu uprostřed pekingského hutongu, tak při sobotním workshopu pro studenty hudby na pekingské hudební akademii, i při nedělním koncertu následujícím po vystoupení elegantní, ve Vídni vystudované domácí jazzové divvy Zhan Xiaoli. Po pravdě řečeno, půlnoční ovace vyprodaného sálu právě po tomto koncertu překvapily asi nejvíc – neboť kdo by v Praze čekal v neděli večer nabitý velký sál národní knihovny na koncertu prakticky neznámého zahraničního jazz-kvarteta? Hlavní organizátor vítal Vibe Fantasy Trio a SoulM vzpomínkou na loňské angažmá kytarového dua Bína-Urbanec, které jemu osobně i jeho přátelům pekingským jazzmanům doslova učarovalo. A letošní reprezentanti skvělému jménu české jazzové scény opět dostáli. I když během festivalu ještě stále od účinkujících i organizátorů zaznívalo, že čínské publikum se jazzu teprve učí, čeští muzikanti dokázali opětovně “vyhmátnout” ochotu čínských posluchačů nechat se bavit, překvapovat instrumentálními nápady, hravostí pěveckých improvizací, melodičností i podněcujícím rytmem. Kramplův vibrafon – v Číně coby nástroj skutečně spíše neznámý – zněl čínským uším zjevně velmi příjemně. Publikum s bavilo nad neotřelými kombinacemi perkusí Tomáše Reindla (včetně některých kusů asijského původu nebo “obyčejné” krabice), užívalo si Hlavicovy originální aranže vlastních i světově proslulých hitů se zábavnými “bonbónky”, kdy svůj suverénní zpěv prokládal scattem, vstupy na foukací harmoniku, imitací tronbónu a dalších dechových nástrojů nebo “bubnováním na tváře”. A kontrabasista Petr Dvorský byl oceněn nejen za svou bravurní hru, ale u čínských slečen a dívek sklízel velké sympatie také za příjemný a zároveň seriózní vzhled... další překvapující specifikum rodícího se jazzového publika!

Po jednorázovém vystoupení Organic Quartetu Ondřeje Pivce na okraj prvního ročníku festivalu Nine Gates v r. 2009 a již regulerní účasti Bíny a Urbance na několika koncertech 3. ročníku v r. 2010, byla tři letošní vystoupení Kramplova a Hlavicova Vibe Fantasy Tria + SoulM dalším úspěšným pokračováním nadějně se rozvíjející tradice spolupráce čínské a české jazzové scény – kterou bude Velvyslanectví ČR v Pekingu i v dalších letech dle svých možností rádo co nejaktivněji podporovat.

Ohlasy v čínském tisku

music academy

 

with music students

National Library concert

Přikládáme kompletní program letošního ročníku Ninegates, katalog účinkujících a několik odkazů na ohlasy v čínském tisku:

http://bbs.mosh.cn/944436.html

http://news.bjcma.com/bydjt/7445.html


Více informací na http://www.ninegates.com.cn

přílohy

_9Gates_2011_program 42 KB DOC (Word dokument) 11. 9. 2011

_9Gates_2011_katalog 3 MB PDF (Acrobat dokument) 11. 9. 2011