na_celou_sirku

Česká republika a Čína – tradičně silné partnerství s velkým potenciálem

Česká republika a Čínská lidová republika – dvě země geograficky velmi vzdálené – mají mnoho společného, sdílejí podobnosti ve své historii a tvoří silné partnerství. Toto partnerství začalo před více než 65 lety když na začátku října 1949 Československo uznalo nově vzniklou Čínskou lidovou republiku.
 

Česko-čínské vztahy jdou samozřejmě dále do historie a lze nalézt zajímavé příklady spolupráce, které jsou starší než ČLR. Jedním takovým příkladem je osobnost Karla Slavíčka – katolického kněze, jezuitského misionáře, matematika, astronoma a hudebníka – který přišel do Číny v roce 1716. Svou půlroční cestu lodí z Evropy do Macaa využil k naučení se čínštiny. Jeho výborná znalost čínštiny z něj činí prvního českého sinologa. Zbytek života – přibližně 20 let – strávil v Číně a zemřel v Pekingu. Měl dobré kontakty na císaře Kang Xi z dynastie Qing a sloužil mj. jako hudebník na císařském dvoře. Karel Slavíček je také považován za prvního autora mapy Pekingu.

Další příklad tradičně dobrých vztahů se datuje do 50. let 20. století. Nedlouho po vyhlášení Čínské lidové republiky, věnovala československá vláda Číně několik set zemědělských strojů. Dar byl z rozhodnutí čínské vlády koncentrován do jedné oblasti v provincii Hebei, kde byla založena Farma Čínsko-československého přátelství.

Před nedávnem, v dubnu 2012, premiér Wen Jiabao ohlásil 12bodovou Iniciativu pro spolupráci mezi Čínou a 16 zeměmi střední a východní Evropy. Česká republika tento krok přivítala a aktivně se od té doby podílela na řadě událostí organizovaných v Číně a ve střední a východní Evropě. ČR považuje tuto iniciativu – často označovanou jako „16+1“ – za užitečnou platformu pro častější bilaterální kontakty. V posledních letech se frekvence česko-čínských kontaktů na vysoké úrovni, na úrovni expertů a na úrovni běžných lidí, včetně cestovních ruchu, zvýšila.

V roce 2014 došlo ke dvěma setkání českého prezidenta Miloše Zemana a čínského prezidenta Xi Jinping. Poprvé při zahájení Zimních olympijských her v Soči v únoru. Podruhé, když Peking v říjnu hostil státní návštěvu prezidenta České republiky. Další čeští ministři – zahraničních věcí, průmyslu a obchodu a zdravotnictví – navštívili Čínu v minulém roce. Také řada nejvyšších čínských představitelů cestovala do České republiky. Vicepremiér Zhang Gaoli uskutečnil úspěšnou návštěvu Prahu v srpnu 2014. Byl přijat českým prezidentem a předsedou vlády a zúčastnil se pražského Čínského investičního fóra. A v prosinci 2014 měli premiéři obou zemí – Bohuslav Sobotka a Li Keqiang – produktivní diskuzi o dvoustranné spolupráci na své schůzce v Bělehradě.

V roce 2015 bude vysoká intenzita návštěv na nejvyšší úrovni pokračovat. Nyní v dubnu přijíždí významná delegace vedená předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu Janem Hamáčkem, ve které budou také mj. ministři průmyslu a obchodu, místního rozvoje a zdravotnictví. Předseda Hamáček se setká s řadou vysokých čínských představitelů v Pekingu a Šanghaji. Jeho návštěva je významnou součástí Českých dnů v Šanghaji. ČR také připravuje oficiální návštěvu čínských vysokých představitelů v první polovině roku 2015. Vysoká a početná čínská delegace se očekává na Zdravotnickém fóru v červnu 2015 v Praze. V druhé polovině roku 2015 uskuteční předseda vlády ČR návštěvu Číny, kde se bude konat summit Iniciativy pro spolupráci Číny a střední a východní Evropy.

Existuje mnoho oblastí, ve kterých mohou obě země spolupracovat a dále rozšířit svou spolupráci. Vedle ekonomické a kulturní spolupráce (viz separátní články) lze spatřit velký potenciál pro silnější partnerství na nejvyšší politické úrovni, pro další pokrok v regionální spolupráci, pro podporu kontaktů lidí na běžné úrovni. Obě země jsou svědky rostoucího počtu svých studentů, kteří v druhé zemi studují, a turistů, kteří druhou zemi navštěvují. ČR zefektivnila a zjednodušila svou vízovou politiku pro čínské žadatele o vízum, aby podpořila tento dynamický trend. Stále více se uzavírají partnerství mezi českými kraji a čínskými provinciemi a z nich pak plynou dobré příležitosti pro konkrétní projekty spolupráce. Lze napočítat desítky partnerských českých a čínských měst. Dobrým základem pro spolupráci mezi oběma zeměmi je vzájemné poznávání, časté setkávání se, vzájemná diskuze a vzájemné poznávání kultury a památek druhé země. To je účelem Českých dnů v Šanghaji.

Aby se obě země k sobě přiblížily ještě více, oficiální místa intenzivně pracují na otevření přímé letecké linky mezi Prahou a jednou z čínských metropolí, zřejmě Pekingem. Pokud se to podaří, přinese to novou dimenzi a nový významný potenciál pro další spolupráci.