česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Marenčák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se účastní největšího, nejdéle trvajícího a nejzelenějšího veletrhu Beijing Expo

Veletrh Bejijng Expo 2019, také nazýván International Horticultural Exhibition 2019, patří vedle Belt and Road Forum 2019 mezi největší mezinárodní akce Číny v letošním roce, a to i s ohledem na dobu jeho trvání – půl roku. Organizátorem výstavy je vláda města Peking. Záštitu nad ní převzala čínská centrální vláda a zahajovací ceremonie se zhostil sám prezident Xi.
 

Expo nese moto „Žijme zeleně, žijme lépe“. Cílem akce je podpořit zelený rozvoj nejen Pekingu, ale i celého světa a potvrdit podporu pařížské klimatické dohodě.

Česká republika se na veletrhu prezentuje národní expozicí o velikosti 200 m2 s názvem „Land of Green Tradition and Innovation“. Její expozice se soustřeďuje na sektory zemědělství a potravinářství (zemědělské produkty, zejm. pivo, víno, slivovice, mléčné produkty, atd.), životní prostředí (technologická řešení ovzduší - nanovlákenné membrány a řešení společnosti Respilon), tradiční české značky (Škoda, Petrof, český křišťál a sklo) a jejich propagaci skrze Czech Innovation Expo a e-commerce (prodej exponátů opatřených QR kódy v českých online obchodech a firemních „flagship storech“ na vybraných čínských e-commerce platformách). Akce tak má nejen prezentační, ale i komerční rozměr.

Českou republiku ve výše uvedených sektorech reprezentují značky: Ludwig, R. Jelínek, Baron Hildprandt, Budějovický Budvar, Litovel, Zubr, Czech Royal Beer, Lokowicz se svými pivy, víny či likéry, dále Zaječická hořká, Bílinská kyselka, Vincentka a Fromin se svými minerálními prameny či  BeFood a Marlenka s lahodnými pochutinami. Nechybí také nejnovější technologie v podobě nanovlákenných produktů společnosti Respilon, „zelený“ model Škoda Auto či Czech Innovation Expo v podání Českých center. Ozdobou české expozice je tradiční české sklo a porcelán značek Crystalite Bohemia, Crystalex či Křehký, ale i designová skleněná svítidla s přírodními motivy značky Brokis. Výrobu ze dřeva zastupují značky Ton a Petrof.

Českou expozici, jež se těší velkému zájmu čínských návštěvníků, slavnostně otevřel prezident Miloš Zeman, který do Pekingu zavítal na pozvání čínského prezidenta Xi Jinping(a) na 2. ročník Belt and Road Fóra a slavnostní zahájení veletrhu Beijing Expo. Záštitu české expozici udělil ministr zemědělství České republiky Miroslav Toman.

Prezentace České republiky v rámci Beijing Expo 2019 je součástí série aktivit s názvem Czech Days, které organizuje Velvyslanectví ČR v Pekingu. Akce je též součástí oslav 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou.

Galerie


Beijing Expo