
Vývoj autonomních vozidel v Číně
02.04.2025 / 08:15 | Aktualizováno: 02.04.2025 / 08:20
Odvětví autonomních (samořídících) vozidel v rámci čínské ekonomiky v posledních letech významně roste a Čína patří mezi světovou špičku v jejich vývoji a využití. Velké technologické společnosti provádějí testování a zavádějí samořídící auta do provozu a čínské úřady ve velké míře vydávají licence, zakládají pilotní zóny a vytvářejí regulace.
Čínská vláda již před několika lety vyhodnotila autonomní řízení jakožto perspektivní a strategický sektor, do kterého se rozhodla investovat a pobízet jeho vývoj. Jedná se zejména o snahu vyvíjet samořídící taxi vozidla či autobusy, ale využití této technologie může zasáhnout do všech oblastí využívající automobily, například doručovací služby. Mezi nejvýznamnější čínské firmy vyvíjející autonomní vozidla patří internetový gigant Baidu se svojí značkou Apollo (Apolong), dále Pony.ai či WeRide.
První testovací zóna byla zřízena v Šanghaji v roce 2016. V únoru 2020 vydaly čínské úřady Strategii pro inovaci a rozvoj inteligentních vozidel, která stanovuje plán stát se velmocí v tomto odvětví do roku 2030 a popisuje kroky, jak toho dosáhnout - ty zahrnují meziresortní spolupráci, úpravu legislativy a budování příznivého ekosystému a vhodné infrastruktury. V následujících letech vyšlo několik regulací a dalších právních dokumentů k testování a použití autonomních vozidel.
V srpnu 2024 oznámilo Ministerstvo veřejné bezpečnosti, že bylo v celé zemi zřízeno 32 000 kilometrů silnic pro testování autonomních vozidel a vydáno 16 000 licencí. Nejméně 19 čínských měst provádí testování samořídících taxi vozidel a autobusů. Mezi města, ve kterých probíhá vývoj a testování nejmasivněji, patří Peking, Wuhan, Shenzhen, Kanton či Šanghaj.
Úroveň autonomie řízení vozidel je měřena na stupnici 0-5, kdy 0 představuje absenci autonomního řízení a 5 plně autonomní řízení. Například úroveň 2 - částečná automatizace, která vyžaduje pozornost řidiče - zakomponovávají do svých vozů čínští výrobci elektroaut jako BYD, Xpeng či Huawei. V různých městech dochází k testování vozidel s rozdílnou úrovní autonomie. Prvním městem, které v některých svých čtvrtích povolilo provoz plně autonomních vozidel úrovně 5, se stal jihočínský Shenzhen, jedno z technologických center země.
V Pekingu byly první testy autonomních vozidel v provozu povoleny na konci roku 2019. Na začátku roku 2024 již bylo využíváno 1160 km silnic, na nichž bylo testováno 384 vozidel 18 různých firem a ve městě existuje samořídící dopravní spojení (s bezpečnostním řidičem) na trase mezi letištěm Daxing a oblastí Yizhuang (I-čuang). Na začátku letošního roku vydaly městské úřady nové nařízení, které povzbuzuje další vývoj autonomního řízení pro osobní dopravu v Pekingu, a mimo jiné rozšiřuje zónu, kde mohou být vozy úrovně 3 a výše testovány a vyzývá k budování “chytré infrastruktury”.
Za jedno z nejpokročilejších měst v oblasti autonomního řízení na světě je ovšem považován středočínský Wuhan, kde jsou již běžně v provozu samořídící taxi vozy služby Apollo Go. Předností Wuhanu není celkově velké množství aut v provozu - v říjnu 2024 přes 400 plně autonomních taxi vozů -, ale velikost pokrývané oblasti, která zahrnuje téměř celé město. Na začátku ledna 2025 vydalo město nařízení, které, podobně jako to pekingské, povzbuzuje k dalšímu vývoji autonomních vozidel a odstraňuje některé administrativní překážky.
K významným pokrokům dochází také v jihočínském Kantonu (Guangzhou), který dle dostupných informací disponuje 1980 km silnic k testování, z čehož 260 km jsou rychlostní komunikace, spojující například jižní vlakové nádraží a letiště Baiyun. Ve městě fungují samořídící taxi služby ale i autobusy. Na zprovoznění autonomních autobusových linek pracuje také již dříve zmíněný Shenzhen.
Nejúspěšnější a vůdčí značkou autonomních vozidel v Číně je Apollo společnosti Baidu. V roce 2017 spustila firma sériovou výrobu malých autobusů úrovně 4 - prvních sériově vyráběných samořídících elektrických autobusů. Kromě samotné produkce vozů poskytuje také operační systém Duer a vyrábí i hardwarové součástky pro svá vozidla. Baidu při vývoji a trénování umělé inteligence vozů těží z velké zásoby dat, které má díky svým internetovým produktům (vyhledávač a mapy této společnosti patří k nejpoužívanějším v Číně). Společnost také provozuje platformu samořídících taxíků Apollo Go, která funguje od roku 2021 a v prosinci 2024 dostala povolení působit a testovat své služby také v Hong Kongu. V březnu 2025 podepsalo Baidu dohodu s Úřadem pro silnice a dopravu Dubaje o testování a spuštění taxislužby Apollo Go ve městě. Do konce roku 2025 by v nejlidnatějším městě Spojených arabských emirátů mělo jezdit 100 taxi vozů Apollo.
Společnost Pony.ai byla založena v roce 2016 a v únoru 2017 jako první v Číně uvedla do provozu svá autonomní vozidla. Ve stejném roce spustila taxislužbu PonyPilot a v roce 2019 začala v Kantonu provozovat samořídící nákladní vozy. Další významnou firmou je WeRide, která vyvinula samořídící mini autobusy, rozvážkové vozy či městské čistící vozy. WeRide spolupracuje například s německým výrobcem autodílů Bosch a čínskou robotickou společností Horizon.
Autonomní řízení je odvětví, jehož vývoj čínská vláda podporuje, a u nějž můžeme v blízké budoucnosti očekávat růst a další rozvoj. Na něj jsou navázány další oblasti průmyslu (automobilový průmysl, specifické komponenty, umělá inteligence atd.), což může představovat potenciál pro zahraniční firmy. Čína se také momentálně snaží přilákat do země zahraniční investory - k čemuž vyslal jasný signál prezident Si Ťin-pching při schůzce s představiteli významných zahraničních společností 28. března. Spolupráci s čínskými subjekty je však vždy třeba pečlivě zvážit, jelikož mnohdy může být z čínské strany hlavním motivem, zejména v okrajových segmentech trhu, transfer technologií či jiná strategie, která může v konečném důsledku zahraniční firmu poškodit.
Adam Kupka, ekonomický diplomat ZÚ Peking, a Roman Leuchter, stážista tamtéž