
Publikace „Změny a transformace ve finančním sektoru v Číně a České republice“ byla úspěšně uvedena na trh
31.08.2020 / 11:05 | Aktualizováno: 02.09.2020 / 11:49
Dne 27. srpna byla na půdě Velvyslanectví České republiky v Číně úspěšně uvedena na trh kniha s názvem „Změny a transformace ve finančním sektoru v Číně a České republice“. Publikace odhaluje obdobné výzvy, kterým musely země ve finančním sektoru čelit během ekonomické transformace. Uvedení knihy na trh poukazuje nejen na úspěšnou bilaterální spolupráci ve finančním a literárním sektoru, ale také připomíná 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Českou republikou.
Kolektivem autorů knihy jsou představitelé Čínské akademie sociálních věd, Čínské bankovní a pojišťovací regulační komise, Čínské lidové banky, Industriální a komerční banky Číny (ICBC), České národní banky, skupiny Home Credit a univerzit (University of Finance and Economics, University of Economics and Law). Kniha byla vydána nakladatelstvím China Social Sciences Press a na její publikaci přispěla společnost Home Credit Consumer Finance Co., Ltd. (HCCFC).
Představení knihy se společně zúčastnili šéfredaktor knihy, generální ředitel a profesor Národní akademie ekonomické strategie Čínské akademie sociálních věd pan He Dexu, představitelé Ministerstva zahraničních věcí Čínské lidové republiky, zástupci finančních institucí jako ICBC, Home Credit a PPF China, a členové velvyslanectví. O publikaci knihy informovalo také několik médií, jako např. people.com.cn, china.com.cn, caijing.com.cn, finance.sina.com.cn atd.
Publikace se zaměřuje především na sdílení zkušeností rozvíjejících se ekonomik, které uvádí na příkladu české a čínské ekonomiky, tak aby se mohly poučit ze vzájemného vývoje. Nejen, že popisuje a shrnuje změny ve finanční historii obou zemí, ale zabývá se také budoucími směry finančních změn.
Rozvíjející se ekonomiky musí čelit problémům a otázkám, které jsou si do určité míry podobné. Je zřejmé, že zkušenosti jednotlivých rozvíjejících se ekonomik jsou nutně specifické z důvodu různých historických situací, odlišných mezinárodních vztahů, tradic a dalších faktorů. Autoři se však domnívají, že, „podrobná výměna zkušeností a poznatků v oblasti hospodářské politiky a dalších oborech pomůže podpořit vzájemné porozumění a dvoustrannou spolupráci mezi zeměmi,“ jak ostatně uvedl při představení knihy Vladimír Tomšík, velvyslanec České republiky v Číně.