česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Marenčák

Czech Days

České dny jsou sérií aktivit zaměřených na vybrané prioritní oblasti spolupráce česko-čínských vztahů s cílem propagace České republiky ve vybraných regionech. Jsou navázány na vrcholné návštěvy z ČR a prezentovány klíčovým politickým partnerům v Číně, firemním asociacím a institucím a také klíčovým čínským firmám s perspektivou další spolupráce. 

České dny každoročně pořádá České velvyslanectví v Pekingu a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce ve spolupráci s partnery řad české/čínské státní správy a firemního sektoru. Hlavními partnery jsou firmy Škoda Auto, Home Credit a další „event“ partneři.

Koncept Czech Days jako takový odstartoval v roce 2015, kdy se v Šanghaji ve dnech 22. - 25. dubna uskutečnily tzv. České dny v Šanghaji. Jednalo se o sérii několika aktivit směřujících k posílení image České republiky jako země turisticky přitažlivé, technologicky a průmyslově vyspělé, nabízející výhodné investiční příležitosti i nepřehlédnutelné výtvory českého současného umění a moderního designu. Vzniklý koncept byl následně použit pro nadcházející ročníky Czech Days.

V roce 2016 se Czech Days, neboli České dny v regionu Bohai, uskutečnily v regionu Bohai, který tvoří města Peking, Tianjin a provincie Hebei. Opět se jednalo o sérii aktivit s cílem propagace České republiky v Číně, které proběhly během května a června 2016. Zatímco v roce 2015 se jednalo pouze o týdenní akci, v roce 2016 již o akci dvouměsíční.

Czech Days v roce 2017 se konaly pod názvem Český rok na Hedvábné stezce a představovaly sérii aktivit realizovaných po celý rok 2017. Jejich téma – nová Hedvábná stezka – podpořilo aktivity českých firem, které zde mají své aktivity, a představilo ČR jako strategického partnera pro budování nové Hedvábné stezky. Téma navíc vhodně zapadalo do iniciativy vyhlášené čínským prezidentem XI Jinpingem, kterou ČR spolu s Čínou rozvíjí prostřednictvím Bilaterálního plánu spolupráce. Nedílnou součástí tak byla i česká účast na květnovém Fóru „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci (Belt and Road Forum for International Cooperation).

V roce 2018 proběhl již čtvrtý ročník aktivit Czech Days, jehož cílem byla propagace České republiky v Číně zejména v oblastech ekonomiky, kultury, vzdělávání a cestovního ruchu. V roce 2018 se České dny v regionu delty Perlové řeky (Czech Days in Greater Bay Area, Fujian and Hainan) soustředily na jižní část Číny – tedy provincie Guangdong, Fujian a Hainan, a také v rámci delty Perlové řeky na Hongkong a Macao. Důležitou součástí Czech Days in Greater Bay Area 2018 bylo 100. výročí založení Československa. Aktivity zdůrazňovaly historii českého průmyslu v kontrastu s dnešními moderními technologiemi. Dalšími klíčovými tématy byly česká kultura, design a spolupráce v oblasti vysokých technologií, výzkumu a školství, školství pak zejména v rámci projektu Study in the Czech Republic „China“.

V roce 2019 se uskutečnila již pátá série Czech Days zvaná České dny v severovýchodní oblasti Číny. Specificky šlo o provincie Liaoning, Jilin a Heilongjiang. Jelikož se jednalo o region naší prvotní zejm. strojírenské spolupráce s Čínou, hlavní důraz byl kladen na strojírenství, technické obory, zemědělské produkty, historii a kulturu, a v neposlední řadě také na zimní sporty, které začínají být stále více popularizovány z důvodu pořádání zimních olympijských her v Čínské lidové republice v roce 2022. Jako již každoročně byla přikládána důležitost také školství, zejména pak projektu Study in the Czech Republic. Nedílnou součástí sledu událostí byla také oslava sedmdesátiletého výročí česko-čínských diplomatických vztahů.