Zápis manželství (český oddací list)
Informace pro případ, že jste uzavřeli sňatek v Thajsku nebo Laosu a chcete požádat o vystavení českého oddacího listu.
Problematiku sňatků a příjmení ošetřuje zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů č. 301/2000 Sb.
Pokud jste uzavřeli sňatek v Thajsku nebo Laosu, je třeba požádat o zápis manželství v České republice a vystavení českého oddacího listu.
Žádost se podává osobně na Velvyslanectví ČR v Bangkoku:
- Pokud jsou oba manželé Češi, žádost podává pouze jeden z nich.
- Pokud je jeden z manželů Čech a druhý cizinec, žádost podává český manžel s tím, že k žádosti přiloží kopii dokladu totožnosti druhého manžela-cizince. Pokud chce manželka-cizinka používat příjmení v nepřechýlené podobě, musí se dostavit též osobně.
Doklady, které je třeba předložit:
- Doklad totožnosti obou manželů.
- Doklad o českém státním občanství (platný český cestovní pas, občanský průkaz nebo osvědčení o státním občanství ČR) a doklad o cizim státním občanství, je-li jeden z manželů cizinec/ka.
- Pozn.: Pokud je váš doklad o státním občanství neplatný, je třeba nejdříve požádat o vydání osvědčení o státním občanství. Až pak je možné žádat o český oddací list.
- Rodné listy obou manželů (originál či prostá kopie).
- Thajský / laoský oddací list v anglickém jazyce, který byl legalizován ministerstvem zahraničních věcí země, jejíž úřad list vystavil. Oddací list bude následně superlegalizován na Velvyslanectví ČR v Bangkoku za účelem použití v ČR.
- Úředně ověřený překlad oddacího listu do češtiny. Pokud byl oddací list vystaven v anglickém jazyce, lze předložit vlastní překlad v tištěné podobě, který velvyslanectví ověří. Pokud byl oddací list vystaven v jiném jazyce, je třeba jej nechat ověřit soudním překladatelem registrovaným v ČR.
- Český rozsudek o rozvodu předchozího manželství, pokud jste byl/a před uzavřením sňatku rozvedený/á.
- Pozn.: Pokud rozvod předchozího manželství proběhl v zahraničí a rozsudek zatím nebyl uznán Nejvyšším soudem ČR, je potřeba nejdříve požádat o uznání cizozemského rozsudku o rozvodu manželství Nejvyšší soud ČR v Brně. Až poté je možné žádat o zápis současného manželství a vydání českého oddacího listu.
Formuláře, keré je třeba vyplnit:
Ve formulářích je třeba čitelně vyplnit všechny požadované údaje. Datum se udává dle českých zvyklostí, tj. den, měsíc, rok. Jako místo narození se uvádí název města/obce (pro českou matriku nelze uvést pouze narození). V případě více jmen či příjmení je třeba vypsat všechna a nezkracovat je.
- Žádost o zápis o uzavření manželství. Pokud jste u obřadu neměli svědky, vypište do kolonky ke jménu svědka " beze svědků". Stranu č. 3 podepisují oba manželé. Součástí je i žádost o užívání příjmení v mužském tvaru, pokud si žena nepřeje, aby její příjmení bylo přechýleno s koncovkou -ová.
- Prohlášení o občanství ČR (vyplní a podepíše žadatel s českým státním občanstvím, jsou-li oba manželé občané ČR, dokládá prohlášení každý sám za sebe).
Konzulární poplatek se hradí při podání žádosti v hotovosti v THB, položka 163, příp. 151 c) a d).
Velvyslanectví ČR v Bangkoku předloženou žádost postoupí Zvláštní matrice v Brně k vystavení českého oddacího listu. V současné době se lhůta potřebná k vyřízení žádosti pohybuje mezi 3-5 měsíci od data podání.
V případě nejasností nás prosím kontaktujte přes bangkok.consulate@mzv.gov.cz.