česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © absfreepic.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Thajští geologové a důlní inženýři navštívili ČR, zaměřili se na hlubinnou těžbu

(Archivní článek, platnost skončena 30.09.2020 / 02:00.)

V týdnu od 10. do 14. září 2018 se v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) uskutečníla incomingová mise thajských geologů a důlních inženýrů do ČR. Thajská delegace se zajímala především o české zkušenosti, zákonné podmínky a technologie v oblasti hlubinné těžby.

V Thajsku se v současnosti po delší době znovu otevírá projekt spuštění soustavy nových hlubinných dolů na těžbu potaše. Pro Thajsko by se jednalo o první doly tohoto typu, k jejichž provozování však v zemi chybí jak potřebné technologie, tak know-how včetně plánování, provozu, bezpečnosti, ochrany životního prostředí atd. Česká republika jako jedna ze zemí s vlastními dlouholetými zkušenostmi s hlubinnou těžbou je pro Thajsko jedním z potenciálních partnerů pro spolupráci při přípravě, realizaci, provozu a komplexních dodávkách technologií a vybavení pro tyto provozy. Oblast vhodná pro otevření těchto dolů se nachází v severovýchodní části Thajska, zčásti na hranici s Laosem. Předpokládá se, že vhodné podmínky pro těžbu tohoto typu jsou také za hraniční řekou Mekong v sousedním Laosu.

Projekt tématicky navázal na předchozí jednání českých geologických expertů v Bangkoku v březnu t.r. Thajská delegace sestávala ze zástupců Ministerstva průmyslu, Odboru primárních zdrojů a dolů. Delegaci vedl ředitel odpovědný za hmotné zdroje, pan Nakorn Srimongkol. Na české straně byli hlavními partnery Ministerstvo průmyslu a obchodu, dále pak asociace Česká dobývací technika a její členské firmy. Během pobytu v ČR byla thajská delegace po celou dobu doprovázena zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v čele s ředitelem Odboru surovinové politiky Pavlem Kavinou. Thajskou delegaci v ČR dále doprovázel také ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Bangkoku Jan Špiler.

V první části programu byla delegace blíže seznámena se zákonným ukotvením geologického průzkumu a těžby v ČR, systémem jejich realizace a odpovědností jednotlivých rezortů a subjektů v rámci jejich průběhu. Byl představen celý komplex surovinové politiky ČR včetně primárních, sekundárních zdrojů, fungování těžařských firem, dostupnost dobývací techniky (strojů a vybavení), zajištění bezpečnosti, ochrany zdraví a související opatření na místní a celostátní úrovni. Delegace byla také přijata na České geologické službě, kde byl dále popsán systém geologického mapování země. Došlo i na jednání s partnery z České asociace ložiskových geologů.

V průběhu týdenního programu delegace navštívila aktivní uhelný hlubinný důl Darkov v Ostravě včetně přilehlé úpravny uhlí. V Ostravě delegace také absolvovala sérii jednání s vybranými českými firmami zaměřenými na dobývací techniku. Následně se delegace přesunula na prohlídku dalšího hlubinného dolu, tentokrát na uran. Důl Rožná u obce Dolní Rožínka byl pro thajskou delegaci zajímavý z hlediska nedávno ukončené těžby a postupné transformace části dolu na vědecké a výzkumné centrum (Podzemní výzkumné pracoviště Bukov). I v Thajsku je otázka ukončení těžby v dolech a jejich následná sanace, revitalizace a transformace přilehlých oblastí důležitým tématem pro budoucí plánování těžby a zajištění udržitelnosti a ekologické přijatelnosti důlní činnosti.

 

Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Bangkoku

Galerie


2018_Incoming_geologove_tezari_TH_CR