Zástupci řeckých měst s lázeňským potenciálem se přijeli do ČR poradit, jak jej využít
13.10.2017 / 15:00 | Aktualizováno: 04.02.2019 / 13:14
Ve dnech 4. – 8. října 2017 se uskutečnila incomingová mise představitelů Sítě lázeňských míst středního Řecka a Thesálie / DIAM do ČR. Její účastníci navštívili lázeňská města Poděbrady, Třeboň, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Kromě prohlídky balneoprovozů a jednání s vedením měst poskytly největší přidanou schůzky s managementem jednotlivých lázeňských podniků, rozhovory ředitelů regionálních hospodářských komor a prezentace zástupce investiční skupiny zaměřené na lázeňství v ČR a v Řecku. Akce se uskutečnila ve spolupráci Velvyslanectví České republiky v Řecku a Sdružení lázeňských míst České republiky jako projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
Aktéři všech jednání zařazených do čtyřdenního náročného programu se shodli, že rozvoj lázeňství v Řecku má mimořádně veliký potenciál, nachází se ale v počátečním stádiu. Obor potřebuje rozsáhlé investice i asistenci ze strany státu v podobě rozumné, funkční a stabilní legislativy. Z hlediska českých zájmů je významné, že si Řecko pro resuscitaci oboru zvolilo jako partnera právě ČR. Ke kontaktům obou stran dochází již od r. 2015 a incomingovou misí realizovanou v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie (společně se Sdružením lázeňských míst ČR a městem Františkovy Lázně) tento dialog vyvrcholil. O jejím průběhu informovalo regionální vydání idnes.cz a informační server Živé Chebsko.
Účastnící mise se seznámili s existujícími modely vlastnické struktury lázeňských provozů, s jejich plusy i mínusy a s ekonomickou stránkou provozu lázní. Získali rovněž informace o české legislativě regulující podnikání v oblasti léčebného lázeňství, o vlivu lázeňských podniků na regionální zaměstnanost, na ceny nemovitostí, rozvoj regionální dopravní infrastruktury a na prosperitu souvisejících odvětví (komunální služby, zemědělství, potravinářství a další odvětví průmyslu a služeb).
Nad rámec debat o lázeňství se uskutečnilo také několik jednání o dodávkách kvalitní zeleniny a ovoce do ČR, o možnostech mezinárodního obchodování řeckého jehněčího masa nebo o přímé spolupráci univerzit a o příležitostech ke kulturní výměně.
Zastupitelský úřad z prostředků určených na PROPED uhradil: cestovné členů incomingová mise a doprovodu pracovníka ZÚ (1), část ubytování v ČR (2) a část přepravních služeb na území ČR (3). Spolurealizátorem projektu bylo Sdružení lázeňských míst ČR/SLM a Město Františkovy Lázně, zmocněné SLM k rozvoji vztahů s Řeckem. Spolurealizátor zajistil stravu a pohoštění po celou dobu mise (1), sjednal smluvní ceny za ubytování (2), uhradil část ubytování v ČR (3) a část přepravních služeb (3). Technickou asistenci projektu poskytl Výzkumný ústav balneologický, tlumočnické služby zajistil ZÚ.
Ohlasy:
- iDNES.cz
- Živé Chebsko.cz
- DIAM (řecky a anglicky)
- Městský úřad Lamie (řecky)
Milan Fischer, zástupce velvyslance, Jitka Chromcová, asistentka pro obchodní, ekonomickou a politickou agendu, Velvyslanectví ČR v Athénách