
Prezentace nové knihy profesorky Kateřiny Králové v Athénách
07.02.2025 / 13:45 | Aktualizováno: 14.02.2025 / 13:41
Kateřina Králová, profesorka moderních dějin na Univerzitě Karlově a výzkumnice na Etnologickém ústavu Akademie věd ČR, představila dne 6. února 2025 v Athénách svoji novou knihu HOMECOMING, Holocaust Survivors and Greece, 1941-1946. Prezentaci uspořádal Nizozemský institut v Athénách. V auditoriu byl také český velvyslanec Ivo Šilhavý.
HOMECOMING je výsledkem mnoholetého výzkumu okolností návratu přeživších holocaust z koncentračních táborů do Řecka, který Kateřina Králová uskutečnila za pomoci Židovského muzea Řecka. Navazuje na unikátní kolektivní publikaci Návraty, jež vznikla pod vedením Kateřiny Králové a Hany Kubátové v roce 2016 a věnuje se poválečné rekonstrukci židovských komunit v zemích středovýchodní, jihovýchodní a východní Evropy.
Profesorka Králová se dlouhodobě zabývá moderními dějinami Řecka, o kterých publikovala několik knih. Historická studie Nesplacená minulost, Řecko-německé vztahy ve stínu nacismu (2012), seznamuje s problematikou řecko-německých vztahů v období po druhé světové válce s akcentem na otázku, jak se řecká společnost vypořádávala s dědictvím nacistické okupace a s potrestáním válečných zločinů.
Studie Vyschly nám slzy…, Řečtí uprchlíci v Československu (2012), je kolektivním dílem týmu vedeného předními českými odborníky v oblasti dějin Řecka, Kateřinou Královou a Konstantinosem Tsivosem. Zabývá se osudy zhruba dvanáct tisíc běženců, kteří na přelomu 40. a 50. let minulého století přišli z Řecka do Československa, aby zde našly dočasné útočiště před občanskou válkou. Přechodný pobyt se však proměnil v druhý domov.
Více o profesorce Kateřině Králové se dočtete v jejím životopisu.