Nová kapitola obchodní a investiční spolupráce mezi Jordánskem a EU
14.06.2017 / 13:29 | Aktualizováno: 18.06.2017 / 11:54
Dovolujeme si upozornit na projekt nabízející perspektivní příležitost k zahraničním investicím a výrobě v různých odvětvích v Jordánsku. Součástí projektu je dohoda mezi EU a Jordánskem, podle které jordánské výrobky budou mít relativně zajištěný odbyt v zemích EU.
Jordánsko je součástí neklidného arabského regionu, a jako takové je silně postiženo uprchlickou vlnou ze Sýrie. V současné době se dle odhadů nachází na území Jordánska přes milión syrských uprchlíků. Přítomnost Syřanů je pro Jordánsko ekonomickým břemenem a vláda se snaží situaci řešit mimo jiné tím, že pro syrské uprchlíky vytváří pracovní příležitosti. Evropská unie vnímá a podporuje tuto snahu jordánské vlády, která přispívá k řešení problému syrských uprchlíků uvnitř arabského regionu.
V uvedené souvislosti vznikla dohoda „EU – Jordan Compact Action Plan“, podepsaná začátkem roku 2016 v Londýně s cílem vytvořit ekonomické příležitosti na jordánském pracovním trhu, zlepšit investiční klima, přilákat investice a napomoci řešení postavení uprchlíků v Jordánsku. Na tuto dohodu navazovalo „Rozhodnutí č. 1/2016 Asociačního výboru EU - Jordánsko“ ze dne 19. 07. 2016 stanovující podmínky zjednodušených pravidel původu zboží při vstupu jordánských výrobků na trh EU a „Rozhodnutí č. 2/2016 dtto“ z téhož dne, které stanovilo postup implementace pravidel původu zboží dodávaného do zemí EU (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1497338106994&uri=CELEX:22016D1436). Dle dohody se na výrobě produktů v prvním roce musí podílet 15 % a od třetího roku 25 % syrských uprchlíků. Dohoda má platnost do 31. 12. 2026 a poskytuje tak střednědobý rámec stability.
Výrobky, kterých se iniciativa týká, patří zejména do následujících výrobních sektorů: textil, oděvy, plasty, gumové výrobky, barviva, chemikálie, kosmetika, papír a kancelářské potřeby, čisticí prostředky, autobusy, kabely, nábytek, výrobky z hliníku, elektrická/elektronická zařízení. Významná část této výroby bude probíhat v 18 nových jordánských průmyslových zónách.
Uvedená dohoda zjednodušuje režim pravidel původu zboží, které může být za zvýhodněných podmínek exportováno na trh Evropské unie. Projekt je v centru zájmu jordánské vlády a je podporován členskými státy Evropské unie.
Za dané situace se nabízí lukrativní možnost pro české investory vložit investice do výroby v nově zakládaných průmyslových zónách, které budou mít relativně zajištěný odbyt v zemích EU. Podrobnosti o průmyslových zónách a podmínkách účasti lze nalézt na webových stránkách jordánské investiční komise www.jic.gov.jo. Současně je publikován seznam dalších možných investic v Jordánském hášimovském království, na kterých mohou evropské firmy participovat. Informace jsou uvedeny v následujících dokumentech:
- komentář jordánského Ministerstva průmyslu a obchodu k tématu pravidel původu zboží
- dopis Delegace Evropské unie v Jordánsku potenciálně zainteresovaným firmám členských zemí EU
- seznam aktuálních investičních příležitostí v Jordánsku.
Zastupitelský úřad České republiky v Ammánu předkládá českým firmám možnost seznámit se s dokumenty projektu „EU – Jordan Compact Action Plan“, jehož součástí jsou zvýhodněná pravidla původu zboží ve vzájemném obchodu a také prostudovat přiložený seznam investičních příležitostí v Jordánsku. Nabízí se možnost využít vznikající dobré obchodní a investiční prostředí mezi Jordánskem a Evropskou unií.
Doporučujeme českým firmám využít perspektivní střednědobý program, který představuje příležitost vyrábět v Jordánsku s relativně zajištěným odbytem produkce v zemích Evropské unie, případně zvážit umístění jiných investic do Jordánska.
Vypracoval: Ing. Josef Kostiha, ekonomický diplomat
Velvyslanectví České republiky v Ammánu, 12. 06. 2017