česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Addis Abeba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-etiopské obchodní fórum dne 4. listopadu 2023 v Addis Abebě

V rámci týdenní návštěvy Afriky, kde český premiér Petr Fiala navštíví Etiopii, Keňu, Nigérii, Ghanu a Pobřeží slonoviny, zahájil český premiér dne 4. listopadu 2023 v Addis Abebě Česko-etiopské obchodní fórum. Obchodní fórum bylo připraveno ve spolupráci Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a Obchodní komory a Sektorové asociace Addis Abeba   (AACCSA). Fóra se zúčastnilo pod vedením Svazu průmyslu a dopravy České republiky 12 českých podnikatelů z oblastí obranného průmyslu, zdravotnictví, zemědělství, kontejnerové dopravy, IT technologii, technologii na vytváření ochranných prvků na bankovky a osobní doklady, technologií pro tzv. SMART řešení a technologii pro geologický průzkum surovinových zásob. Členem české obchodní delegace byl rovněž zástupce Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP.

 

Český premiér Petr Fiala ve svém úvodním projevu poznamenal, že spatřuje velký potenciál pro ekonomickou spolupráci obou zemí mimo jiné v sektoru zdravotnictví či v obranném průmyslu. Etiopii označil za významnou zemi z hlediska stability ve východní Africe. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj představil Českou republiku etiopským podnikatelům jako vysoce industrializovanou zemi, která je dobře integrována na trhu EU a která má nízkou míru nezaměstnanosti.  Poznamenal, že v Česku historicky vznikly úspěšné firmy svými produkty, přičemž mimo jiné zmínil firmy Baťa (boty), Zetor (traktory), Linet (nemocniční lůžka) a jako další produkt připomněl plzeňské pivo.

Po úvodních projevech českého premiéra, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky, prezidentky AACCSA paní Mesenbet Shenkute a státního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí Etiopie velvyslance Misganu Aregy, následoval slavnostní podpis Dohody o vzájemné spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy České republiky a Obchodní komorou a Sektorovou asociaci Addis Abeba.

Po slavnostním podpisu výše uvedené dohody následovala jednání business to business (B2B) mezi členy české podnikatelské delegace a zástupci 21 etiopských firem, kteří přijali pozvání na česko-etiopské obchodní fórum.

V odpoledních hodinách prezident Svazu průmyslu a obchodu a představitel zdravotnického sektoru byli součástí delegace českého premiéra při návštěvě Muzea vody, kde proběhly prezentace české rozvojové a humanitární spolupráce, česko-etiopské spolupráce v oblasti hydrologie a rozvoje venkova, České geologické služby, prezentace neziskových sektorů (ADRA, CARE, Člověk v tísni, All for Soil) a akademického sektoru (Mendelova Univerzita).

Delegace českého premiéra poté navštívila nemocnici Abebech Gobena MCH Hospital, jelikož  české zdravotnické firmy sdružené v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků předložily projekt "Mother and Child Care", který zahrnuje gynekologickou, porodnickou a neonatologickou péči. Právě nemocnice Abebech Gobena je navržena jako "Center of excellence" tj. školící centrum, kde budou čeští lékaři a sestry školit pracovníky nejen z této nemocnice, ale z celého regionu

Následující den zástupci leteckého a obranného průmyslu doprovodili českého premiéra na  letovou ukázku českých proudových letadel L-39, které vlastní etiopské vojenské letectvo. Letová ukázka proběhla na vojenské letecké základně v Bishoftu, která je vzdálena od hlavního města cca 80 km.

Vítězslav Schwarz, EK ZÚ Addis Abeba