Guinejská vláda se chce více věnovat rozvoji zemědělského sektoru

Vedení země by se kromě těžebního průmyslu rádo zaměřilo i na oblast zemědělství.

V době francouzské koloniální nadvlády se Guinea vypracovala do pozice důležitého vývozce nejrůznějších zemědělských produktů včetně kávy nebo ovoce a sama byla soběstačným producentem a konzumentem rýže. Ekonomika země však po vyhlášení nezávislosti v roce 1958 nabrala jiný směr a vlády se postupně staly závislé na příjmech plynoucích z těžebního průmyslu a zemědělství bylo odsunuto na druhou kolej. Výsledkem toho zemědělský sektor, který živí velkou část populace, začal zastarávat a jeho produktivita se výrazně snížila.

Předchozí vlády se zemědělství příliš nevěnovaly, ale vláda současného prezidenta Alpha Condého by tento kurz mohla změnit. Jednou z vlaštovek je nedávné oznámení o prvním kole investic do produkce kešu oříšků ve výši 660 000 dolarů. Kešu oříšky jsou v regionu oblíbenou plodinou díky své výkupní ceně. Sousední státy Guineji – Pobřeží slonoviny a Guinea-Bissau – například patří mezi velmi důležité vývozce této plodiny.

V současné době Guinea pěstuje kešu oříšky na plantážích o rozloze asi 200 000 hektarů a během příštích pěti let by guinejská vláda ráda plochu pro jejich pěstování rozšířila až pětinásobně. Se současnými 45 000 tunami kešu oříšků za rok se Guinea řadí mezi 15 jeho největších producentů.

Ceny této komodity v posledních letech stoupají a zvýšení její produkce by mohlo přinést relativně rychlý výdělek pro zemědělské oblasti země. To by následně mohlo výrazně zvýšit oblibu současného vedení země mezi venkovskými obyvateli. Například ivorijské vládě se podobným krokem podařilo svou image ve tvářích venkovanů výrazně zlepšit a zároveň pomohlo překrýt některé problémy, které lidé vládě vytýkali.

Stejně tak významné by pro Guineu bylo, kdyby se kešu oříšky na jejím území také zpracovávaly. Nicméně podobný projekt by se musel vypořádat nejen s nespolehlivými dodávkami elektrické energie, ale také s obtížemi při složitém zahraničním financování nebo komplikovanému regulačnímu prostředí v zemi.

Jaroslav Zukerstein, Velvyslanectví ČR v Akkře

Ledvinovník s nažkami, které jsou známy pod obchodním názvem kešu – ilustrační foto