english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Guinea se s Íránem dohodla na těžbě bauxitu

Koncem července oznámila íránsko-guinejská firma Société de bauxites de Dabola-Tougué (SBDT), že do konce roku 2016 začne s výstavbou bauxitového dolu v centrální části Guineje. Oznámení přišlo během návštěvy íránského ministra zahraničí Javada Zarifa v Conakry.

SBDT byla založena po dohodě o těžbě a vývozu bauxitu mezi Íránem a Guineou v roce 1992. Společnost má těžební koncesi na území o velikosti 5700 km čtverečních v okolí měst Dabola a Tougué. Odhaduje se, že se na území nachází asi 600 milionů tun horniny. Nadpoloviční jedenapadesátiprocentní část společnosti vlastní Írán.

V srpnu loňského roku se obě země dohodly na prodloužení koncese o dalších 25 let. Faktické práce však stále ještě pořádně nezačaly. V devadesátých letech provedla v oblasti průzkum íránská firma a podle vyjádření SBDT se v současnosti dokončuje další studie udržitelnosti projektu, která by měla dát projektu zelenou. V takovém případě by na řadu přišly investice ve výši 558 milionů dolarů. Peníze by se využily na stavbu dolu a 325 kilometrů dlouhé železnice spojující důl s pobřežím Guineji.

Úspěšná realizace projektu by znamenala, že by Guinea zvýšila objem svého exportu, který v současnosti činí 19 milionů tun za rok, o další 4 miliony tun. Dalekosáhlý ekonomický dopad na region však nelze kvůli minimálnímu počtu zaměstnanců očekávat. Optimistické vyhlídky nemá ani plán na vybudování zařízení na zpracování hliníku, který je hlavním kovem bauxitové horniny.

Znovuzrození projektu je součástí snahy Íránu zvýšit svou diplomatickou a obchodní aktivitu v Africe. Írán má na kontinentu 22 velvyslanectví a návštěva íránského ministra zahraničí (který tentokrát kromě Guineje navštívil také Ghanu, Mali a Nigérii) je letos již třetí cestou na africký kontinent.

Jaroslav Zukerstein, Velvyslanectví ČR v Akkře