
Ghanský energetický sektor láká české producenty
02.05.2025 / 12:19 | Aktualizováno: 02.05.2025 / 12:58
Energetický sektor v Ghaně prochází zásadními reformami zaměřenými na stabilizaci financí, modernizaci infrastruktury a přechod k udržitelným zdrojům energie. Tento přechod nabízí českým firmám příležitosti v oblastech technologií, investic a odborných služeb.
Ghana se zavázala k plnění svého závazku zavést opatření, která budou řešit změnu klimatu a její negativní dopad na socioekonomické zisky země. Ghana vypracovala svůj Národní rámec pro energetickou transformaci na období 2022–2070, což je dlouhodobý plán na dosažení nulových čistých emisí, jehož cílem je dekarbonizace energetického sektoru tak, aby země mohla plnit své mezinárodní závazky vyplývající z Pařížské dohody, kterou podepsala v roce 2016.
Vnitrostátně stanovené příspěvky Ghany v rámci Pařížské dohody nastiňují dva hlavní cíle týkající se energetické transformace:
• zvýšení podílu obnovitelné energie o 10 % do roku 2030; a
• zvýšení nahrazení lehké ropy zemním plynem pro výrobu elektřiny v tepelných elektrárnách o 120 milionů standardních kubíků.
Vysoké náklady na dovoz paliv a omezená domácí produkce plynu zvyšují ghanskou energetickou zranitelnost. Za účelem snížení závislosti na drahých kapalných palivech se plánuje zvýšení domácí produkce plynu z 60 na 100 milionů m³ denně.
Ghanský energetický mix
Mezi primární obnovitelné zdroje energie v Ghaně patří solární energie, která je výkonná díky poloze země v blízkosti rovníku, a vodní energie, jako jsou přehrady Akosombo a Bui. Zbytek tvoří energie z biomasy a přeměna odpadu na energii, včetně skládkového plynu a spalování odpadu. Ghana dosud oficiálně pro národní rozvodnou síť nevyrábí energii z větru. Kromě toho se u této přímořské země uvažuje o využití energie vln a přílivu jako o nové, potenciálně výkonné technologii.
Ke konci roku 2021 měla Ghana instalovanou kapacitu výroby elektřiny 5265 MW a spolehlivou kapacitu výroby elektřiny 4706 MW. Celková instalovaná kapacita zahrnovala 3753 MW tepelné energie, 1584 MW vodní energie a 144 MW z ostatních obnovitelných zdrojů. Toto rozdělení zdůrazňuje potenciál zvýšení podílu obnovitelné energie na současném energetickém mixu.
Ghana v roce 2023 představila ambiciózní plán investic ve výši 550 miliard USD zaměřený na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060. Plán představuje závazek země bojovat proti změně klimatu a zároveň podporovat hospodářský rozvoj. V plánu se navrhují různé odvětvové změny a technologie. Čtyři hlavní technologie dekarbonizace – obnovitelné zdroje energie, nízkouhlíkový vodík, bateriové elektromobily a čisté vaření – by do roku 2060 pokryly více než 90 % cílového snížení emisí. Pokud bude plán splněn, v ghanské ekonomice by vzniklo 400 000 čistých pracovních míst. Očekává se také příliv investic z mezinárodních zdrojů.
Světová banka v červnu 2024 v tomto kontextu schválila 250 milionů USD na podporu ghanské reformy energetického sektoru, zaměřenou na zlepšení výběru příjmů a modernizaci měřicích systémů. AfCFTA (African Continental Free Trade Area) rovněž podporuje investice a obchod mezi africkými zeměmi, což usnadňuje přístup k trhům a zjednodušuje obchodní procedury.
Příležitosti pro české firmy
Výše uvedené a zkušenosti z našeho vlastního rybníčku představují příležitosti i pro Českou Republiku. Jako hlavní oblasti, v nichž spatřujeme potenciál pro uplatnění českých producentů a investorů, se jeví:
1. Obnovitelné zdroje energie:
Cíl: zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu z 3,1 % v roce 2025 na 10 % do roku 2030.
- Příležitosti:
- Solární projekty: instalace a dodávky solárních panelů na střechy, solární farmy a solární pouliční osvětlení, dodávky větrných turbín a bateriových úložišť.
- Mini-gridy: výstavba a provoz malých distribuovaných energetických systémů pro venkovské oblasti.
- Skladování energie: integrace bateriových úložišť pro stabilizaci dodávek energie.
- Infrastruktura a technologie: inteligentní měření, systémy pro řízení distribuce a automatizace.
2. Elektrická mobilita
Cíl: podpora přechodu na elektrická vozidla (EV) a výstavba nabíjecí infrastruktury.
- Příležitosti:
- Výstavba nabíjecích stanic: rozvoj veřejné a soukromé nabíjecí infrastruktury pro EV.
- Výroba a distribuce EV: investice do výroby elektrických vozidel a jejich komponentů.
3. Čisté vaření
Cíl: zavedení moderních technologií vaření pro zlepšení životního prostředí a zdraví obyvatel, kteří pro vaření využívají dřevěné uhlí a zlepšit příležitosti žen k vytváření příjmů.
- Příležitosti:
- Distribuce moderních vařičů: import a distribuce efektivních a ekologických vařičů.
- Výroba biopaliv: výroba a distribuce biopaliv pro domácí použití a technologií pro zpracování odpadu.
České firmy a investoři mohou tak nejen v Ghaně, ale i na dalších trzích subsaharské Afriky, které se potýkají se stejnými problémy, uplatnit svá řešení a předvést tak vysokou úroveň českých technologií v oblasti obnovitelných zdrojů a energetické efektivity.
O konkrétní situaci, požadavcích a poptávaných řešeních se dozvíte více na Africa Energy Technology Conference, která se koná 27.- 29. května 2025 v Akkře. Podrobnosti viz https://aetconference.com/about-us/#
Autor: Beata Matusiková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ghaně