
Ghana spouští ambiciózní program „Feed Ghana“ na posílení potravinové bezpečnosti a transformace zemědělství – příležitost pro české dodavatele
15.04.2025 / 12:37 | Aktualizováno: 23.04.2025 / 12:50
12. dubna 2025 ghanský prezident John Dramani Mahama slavnostně vyhlásil zahájení velmi očekávaného programu „Feed Ghana“, který představuje významný krok směrem ke zvýšení potravinové bezpečnosti, soběstačnosti a podpoře ekonomické transformace země prostřednictvím rozvoje zemědělství. Technologie a know-how českých firem mají v této oblasti veliký potenciál a příležitost pro uplatnění a po nedávné úspěšné návštěvě prezidenta ČR v Ghaně budou přijaty s otevřenou náručí.
Prezident Mahama ve svém hlavním projevu během ceremoniálu v Techimenu dne 12. dubna 2025 zdůraznil zásadní potřebu změny paradigmatu v ghanském zemědělském sektoru. Uvedl, že ačkoli je národ obdařen úrodnou půdou a rozsáhlými zdroji, přetrvávající problémy, jako je nízká produktivita, nedostatečné navazující služby a špatné propojení trhu, stále brání růstu.„Roční účet za dovoz potravin Ghany činí ohromující 2 miliardy amerických dolarů, což signalizuje naléhavou potřebu odvážné a kolektivní reakce a provést zásadní změnu v našem zemědělství,“ prohlásil a vyzval ke sjednocenému úsilí napříč všemi sektory. Jen dovoz drůbeže stojí kolem 300 milionů dolarů. Tato závislost na zahraničních trzích ponechává Ghanu zranitelnou vůči globálním cenovým výkyvům a přispívá k inflaci potravin, což vede k ekonomickým potížím mnoha rodin. Navzdory bohatému zemědělskému potenciálu Ghany drobní zemědělci čelí řadě překážek včetně neefektivity produkce, nedostatečné infrastruktury, omezeného přístupu k financování a nedostatku mechanizace. Problémem jsou posklizňové ztráty vyplývající z nedostatečných skladovacích a zpracovatelských zařízení, špatných dopravních sítí a slabé integrace trhu.
„Program Feed Ghana“ (FGP) je stěžejní iniciativou širšího programu Zemědělství pro ekonomickou transformaci (Agriculture for Economic Transformation Agenda - AETA). FGP se zaměřuje na modernizaci zemědělství a snaží se vytvářet pracovní místa, snižovat inflaci potravin a podporovat zemědělsko-průmyslový rozvoj.
Mezi hlavní body programu patří upřednostňování klíčových zemědělských komodit, jako je kukuřice, rýže a kakao, a také provádění cílených intervencí na podporu chytrých (smart) zemědělských postupů v celé zemi. Zavedení středisek farmářských služeb, zaměřených na poskytování mechanizačních služeb a technické podpory, je jednou ze základních strategií, které mají posílit místní farmáře.
Prezident Mahama také oznámil iniciativu na podporu místní produkce zeleniny, omezení vysokých dovozních sazeb podporou městského zemědělství, zatímco vzdělávací instituce budou povzbuzovány k tomu, aby se zapojily do zemědělských činností, aby mezi studenty vštípily hodnotu zemědělství jako oboru s vysokým potenciálem.
K posílení drůbežářského průmyslu by mělo dojít prostřednictvím projektu „Nkoko Nketenkete“, jehož cílem je snížit závislost země na dováženém kuřecím mase, spolu s iniciativami pro rozvoj chovu hospodářských zvířat a pěstování stromových plodin, které posílí místní výrobní kapacity.
Pro další posílení zemědělské produktivity vláda zřídí agrovýrobní enklávy s potřebnou infrastrukturou k přilákání soukromých investic. Kromě toho budou zavedeny inovativní mechanismy financování, včetně revize mandátů finančních institucí, aby se zemědělcům a zemědělským podnikům umožnil přístup ke kapitálu.
„Jsme připraveni zapojit se do upřímného a otevřeného dialogu se všemi zúčastněnými stranami a aktéry, abychom načrtli udržitelnou cestu pro transformaci zemědělství v Ghaně. Společně zajistíme jídlo a prosperitu pro všechny Ghaňany," uzavřel prezident Mahama a oficiálně prohlásil 'Feed Ghana Programme' za zahájen.
Ambiciózní program je považován za aktuální, zejména s ohledem na měnící se dynamiku světového obchodu a rostoucí poptávku po potravinové bezpečnosti při rostoucí míře inflace. Zatímco se Ghana vydává na tuto transformační cestu, svět bedlivě sleduje, jak tato iniciativa předefinuje zemědělskou krajinu země a podpoří její zemědělce kupředu.
Vše výše uvedené přestavuje velkou příležitost pro české firmy a investory. Dodávky zemědělských strojů a technologií pokrývající všechny fáze zemědělské jak rostlinné, tak živočišné výroby, moderní zpracovatelské technologie a s nimi související odborný výcvik jak obsluhy, tak údržby těchto strojů, odborné vzdělávání, dodávky kvalitních osiv, krmiv, hnojiv, veterinárních léčiv a pesticidů, jsou nadmíru poptávané, a čeští výrobci, dodavatelé a investoři v Ghaně mohou naplno uplatnit svůj potenciál a díky dosavadním dobrým vztahům a úspěchu nedávné návštěvy prezidenta ČR Petra Pavla v Akkře jsou očekáváni s otevřenou náručí.
Vypracovala: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ghaně