
Dveře do Ghany pro české firmy otevřeny
09.04.2025 / 15:24 | Aktualizováno: 16.04.2025 / 14:33
Ghana je jednou ze zemí subsaharské Afriky, která pro Českou republiku skýtá spoustu obchodních příležitostí. Jedná se o zemi, která potřebuje modernizaci zemědělství, technologie a stroje na zpracování řady zemědělských plodin, a disponuje řadou nerostů zajímavých pro český průmysl. Současně se zajímá o transfer technologií v řadě oblastí, zejména energetice, vodohospodářství, obrany a kyberbezpečnosti, geologické služby. Má zájem rovněž o zdravotnickou techniku, rozvoj infrastruktury a odborné vzdělávání v řadě odvětví. Návštěva prezidenta ČR společně s podnikatelskou delegací zájem o prohlubování obchodní spolupráce s Ghanou jenom potvrdila.
Ve dnech 8.-10. 4. 2025 vykonal prezident ČR pan Petr Pavel oficiální návštěvu Ghany. Tato návštěva měla významný ekonomický rozměr. Jednalo se o první oficiální návštěvu na této úrovni po 60 letech. Cesta proběhla krátce po jmenování nového ghanského prezidenta Johna Mahamy a jeho nové vlády a jednání odrážela historicky velmi dobré vztahy mezi ČR a Ghanou, aktuální potřeby hospodářské politiky ČR i dlouhodobý zájem partnerů o diverzifikaci ekonomiky a modernizaci infrastruktury. Součástí doprovodu prezidenta ČR byla početná podnikatelská delegace tvořená zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR, představitelé českých firem z obranně-bezpečnostního sektoru a českých firem SEDA Africa Group, HUTIRA, Knights, ESSA, LINET.
Během řady jednání s prezidentem a ministry financí, obrany, zdravotnictví, zemědělství, vodohospodářství, silnic a dálnic, a představiteli obchodních komor ghanská strana opakovaně indikovala zájem o spolupráci s českými investory a potenciálními dodavateli produktů a technologií ve výše uvedených sektorech.
Česko-ghanský business seminář
Seminář, který byl hlavním bodem programu podnikatelské delegace, se zaměřil na hledání dalších možností rozvoje obchodní spolupráce s důrazem na stěžejní sektory jako zemědělství a zpracovatelství, vodohospodářství/čištění vod a zdravotnictví. Hlavními business partnery semináře byl Svaz průmyslu a dopravy ČR a Association of Ghana Industries. Z ghanské strany se na něm podílely Ghana Investment Promotion Centre, Ghana National Chamber of Commerce and Industries a Ghana Export Promotion Authority.
Slavnostního zahájení semináře se účastnili prezident ČR a prezident Ghany. Po úvodních projevech prezidentů obou komor se slova ujal ghanský prezident John Mahama. Ve svém projevu vyzdvihl historicky velmi dobré česko-ghanské vztahy, zejména hospodářskou spolupráci, kdy tehdy československé firmy v 60.tých letech pomáhaly ve výstavbě lehkého průmyslu v Ghaně – továrna na boty, sklo, výměna studentů a odborníků pomáhala v rozvoji řady schopností a vzdělání, a které jsou stále v paměti řady Ghanců. Vyzval proto přítomné podnikatele k znovunavázání a rozvoji těchto vazeb, které budou prospěšné pro obě strany – Ghana jako bezpečná a demokratická země je ideálním a strategickým místem – manufacturing hub - pro vstup českých firem a investic nejen na ghanský, ale na celý západoafrický trh.
Dále ve svém projevu zmínil stěžejní body vládního programu na hospodářskou obnovu země – 24/7 economy, jenž má umožnit nastartování ekonomického tempa a směřování země, vytvořit nová pracovní místa a zajistit přístup k novým technologiím. Prioritou Ghany je zaměření se na vytvoření efektivního hodnotového řetězce.
Klíčovými oblastmi pro Ghanu zůstává modernizace zemědělství a zpracovatelského průmyslu, rozvoj infrastruktury, zejména dopravní sítě – výstavba silnic a mostů, tramvajové sítě; čištění vod a odpadní hospodářství – technologie a stroje. Zdravotnictví, výstavba zdravotnické infrastruktury a podpora lokální farmaceutické výroby je dalším cílem nové vlády. Nové vedení také reaguje na nové technologie v oblasti digitalizace ve finančnictví – fintech a s tím související kyberbezpečnost jsou další oblasti s velkým významem a potenciálem. Velký důraz je kladen na investice, transfer technologií a podporu lokální výroby. Všechny výše zmíněné oblasti poskytují českým podnikům a investorům velké příležitosti pro vstoupení
a uplatnění nejen na ghanský, ale celý západoafrický trh.
Prezident ČR Petr Pavel ujistil publikum o snaze a zájmu ČR ekonomickou výměnu a spolupráci podporovat a rozvíjet: „Úkolem politiků je otevírat dveře příležitostem a vytvářet podmínky, aby podnikatelé měli na začátku své cesty k úspěchům nejlepší startovní pozici“. Všechny oblasti spolupráce, od zpracovatelství až po satelity, mají v Ghaně šanci a příležitost pro rozvoj. Ghana je bezpečným a přirozeným partnerem ČR, naše vztahy vytvářejí ideální prostor pro konkrétní spolupráci. Přítomným podnikatelům popřál na této cestě mnoho zdaru.
Business seminář poté pokračoval prezentacemi českých firem SEDA Africa Group, HUTIRA, Knights, ESSA a LINET. Následovala jednání B2B s početnými zástupci ghanských firem a asociací (odhadem 120 osob), která svou bohatou účastí potvrdila potenciál rozvoje bilaterálních obchodních vztahů.
Zástupci firem obranně-bezpečnostního sektoru v době konání business semináře v doprovodu DEK ZÚ Akkra prezentovali své produkty v rámci jednání s ghanským ministrem obrany Edwardem Omane Boamahem a s náčelníkem štábu obrany genmjr. Williamem Agyapongem. Tento sektor je nadále jedním z hlavních pilířů česko-ghanské obchodní výměny a svým rozsahem a potenciálem má ghanským partnerům stále co nabídnout.
Následně prezident ČR zavítal do Kpone, kde za přítomnosti ministra zdravotnictví Ghany Kwabena Mintah Akandoh slavnostně otevřel jednu z 12 nemocnic postavených českou firmou VAMED Health Project CZ, s.r.o. Jedná se o největší projekt v oblasti zdravotnictví, který v zemi realizovala česká firma. Projekt výstavby 12 regionálních nemocnic na klíč v rozsahu malé okresní nemocnice splňující základní funkce má hodnotu 71,5 mil. EUR.
Dalším bodem programu bylo slavností otevření Českého domu - showroomu českých technologií v Akkře. Czech House slouží jako hub pro vstup českých firem na ghanský trh, se zázemím, sekretariátem i právním poradenstvím a jeho správcem je česká firma SEDA Africa Group. Otevření probíhalo za účasti ministrů práce a vodohospodářství a zdravotnictví, početných zástupců ghanského business sektoru, ghanských obchodních komor a sdružení a médií, včetně sociálních.
V rámci programu business delegace proběhlo jednání viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR p. Radka Špicara s prezidentem Associacion of Ghana Industries (AGI) Dr. Humphrey Ayim-Darke, během něhož se ujistili v zájmu o rozvíjení spolupráce a naplňování MoU sjednaného v listopadu 2023 během návštěvy premiéra Fialy v Ghaně. Strany si vyměnily aktuální informace o prioritách v oblasti exportu/importu a krocích k praktické realizaci spolupráce. Klíčovým bodem je zajištění financování zamýšlených projektů, které je nadále výzvou.
Návštěva, která probíhala v přátelském duchu, byla dalším úspěšným zhmotněním českého úsilí o prohloubení styků s jednou z velice, nejen surovinově, perspektivních zemí v regionu subsaharské Afriky, se kterou stojí za to udržovat dobré vztahy.
Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ghaně