česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MOFAIC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva předsedy vlády ČR Petra Fialy ve Spojených arabských emirátech

Dne 23. února 2023 navštívil předseda vlády Petr Fiala Spojené arabské emiráty, kde se setkal  s prezidentem SAE šejchem Muhammadem bin Záidem Al Nahajánem a podpořil české firmy vystavující na mezinárodním veletrhu obranného průmyslu IDEX 2023 v Abú Dhabí.

Setkání s prezidentem SAE se za emirátskou stranu zúčastnili šejch Mansúr bin Záid Al Nahaján, místopředseda vlády, ministr pro prezidentské záležitosti; šejch Abduláh bin Záid Al Nahaján, ministr zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce; šejch Záid bin Hamdán bin Záid Al Nahaján, předseda Národní mediální kanceláře; Rím Al Hášimí, státní ministryně pro mezinárodní spolupráci.

Oba představitelé se shodli na výborném stavu bilaterální relace, jako hlavní oblasti spolupráce zmínili energetiku, obranný průmysl, investice, školství, zemědělství, biochemii, vědu a výzkum.

Předseda vlády ocenil úlohu SAE v regionu i v mezinárodním měřítku. SAE je otevřená země, která uplatňuje inovativní principy, a je významné, že je založena na bázi tolerance a mezináboženského soužití.

Po setkání s prezidentem SAE navštívil předseda vlády P. Fiala mezinárodní veletrh obranného průmyslu IDEX 2023 v Abú Dhabí a národní stánek ČR, který byl vytvořen ve spolupráci ministerstva obrany, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zahraničí a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Součástí stánku byla expozice k 30. výročí ČR, kterou připravilo Sdružení pro euroatlantickou spolupráci Jagello 2000.

Předseda vlády ve svém vystoupení ocenil účast téměř 30 vystavujících českých firem a zdůraznil význam obranných a bezpečnostních technologií v dnešní době. Vyzdvihl kontinuální pomoc ČR poskytovanou Ukrajině v obraně proti ruské agresi. Osobně navštívil každou z vystavujících českých firem a seznámil se s jejich vystavovanými exponáty.

IDEX je největším veletrhem svého druhu v širokém regionu, česká účast na letošním jubilejním 30. ročníku byla zatím nejrozsáhlejší v celé historii veletrhu.

V rámci jednodenního programu návštěvy SAE navštívil předseda vlády Velkou mešitu šejcha Záida v Abú Dhabí, kde se seznámil s historií SAE, ocenil vysokou hodnotu stavby a význam této instituce.