Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV představilo zahraničním diplomatům priority vědecké diplomacie
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV představilo zahraničním diplomatům priority vědecké diplomacie

 

Vedení Ministerstva zahraničních věcí poprvé představilo zahraničním diplomatům vědeckou diplomacii jako jednu ze svých priorit. Představitelé MZV seznámili diplomaty s nabídkou a kapacitami českých výzkumných institucí. Setkání, které se konalo ve  středu 28. února 2024 v Černínském paláci, se zúčastnila téměř stovka velvyslanců a zástupců diplomatických misí.

„Naše vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala k podpoře modernizace a zvyšování konkurenceschopnosti Česka. Ministerstvo zahraničí ke splnění tohoto cíle přispívá zejména podporou českého výzkumu, vývoje a inovací v zahraničí. V uplynulém roce jsme proto začlenili agendu vědecké diplomacie do práce naší diplomatické sítě a nadále budeme usilovat o větší propojení české vědy se světem,” zdůraznil na úvod setkání s diplomaty první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák. Za Úřad vlády tuto prioritu aktuálního volebního období potvrdila i náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková.

Vrchní ředitelka Kateřina Sequensová představila nástroje MZV na podporu internacionalizace českého výzkumu, vývoje a inovací. Nabídla možnosti spolupráce se sítí českých ambasád  na propojování institucí s jejich zahraničními partnery. Nejviditelnější nástroj k propojení českých výzkumných a akademických institucí se zahraničím pak představují  projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Za oblast ICT, výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání jich české ambasády plánují v letošním roce zorganizovat přes čtyři desítky.

MZV v rámci vědecké diplomacie podporuje také univerzity či špičková výzkumná centra. Tyto instituce byly na setkání zastoupeny  rektorem Západočeské univerzity Miroslavem Lávičkou a  vedoucím Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií CATRIN-RCPTM Univerzity Palackého v Olomouci Michalem Otyepkou. „Roli MZV vnímáme jako zásadní pro úspěšnou prezentaci výsledků české vědy v zahraničí a propojování s našimi partnery nejen v rozvinutých, ale i rozvojových zemích,” dodal Lávička.

K aktivitám vědecké diplomacie na MZV patří i podpora doktorského a postdoktorského studia v Česku a  získávání výzkumných pracovníků do vědeckých pracovišť napříč regiony.

.