česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Singapur jako první země na světě reguluje stablecoiny

Singapurská centrální banka dokončila pravidla pro typ digitální měny nazývané stablecoiny, čímž se země zařadila mezi první jurisdikce na světě, které tak učinily.

Stablecoiny jsou typem digitální měny navržené tak, aby držely konstantní hodnotu vůči fiat měně, tedy peníze, jak je jejich uživatelé tradičně chápou. Stablecoiny se mohou využívat pro každodenní transakce jako nákup zboží a služeb nebo převod finančních prostředků mezi jednotlivci, ale může jít i o prostředek k investování do jiných kryptoměn nebo jako nástroj k zajištění proti jejich cenové volatilitě. Stablecoiny také hrají klíčovou roli v rámci decentralizovaných finančních aplikací, což umožňuje činnosti, jako jsou (mikro)půjčky a další transakce v decentralizované ekonomice.

Tento nástroj však nikde na světě nebyl regulován, a proto Singapurská centrální banka MAS nedávno ukončila veřejnou konzultaci a představila novou metodiku pro tyto měny (více informací na stránkách MAS), jejichž vydavatele nově zařadí pod zákon o peněžních službách z r. 2019 (Payment Services Act, více na stránkách MAS). MAS například nařizuje, že rezervy, které podporují stablecoiny, musí být drženy v nízkorizikových a vysoce likvidních aktivech. Musí se vždy rovnat nebo překračovat hodnotu stabilní mince v oběhu. Dále pak vydavatelé stablecoinů musí držitelům vrátit nominální hodnotu digitální měny do pěti pracovních dnů od žádosti o odkoupení. A emitenti musí rovněž uživatelům poskytovat "náležité informace", včetně výsledků auditu rezerv. Jde tedy hlavně o zajištění transparentnosti a odpovědnosti za digitální měny. Tato pravidla se budou vztahovat na stablecoiny, které jsou vydávány v Singapuru a napodobují hodnotu singapurského dolaru nebo amerického dolaru. Stablecoiny, které splňují všechny požadavky podle pravidel, budou regulátorem uznány jako regulované a to odliší stablecoiny od tokenů, které regulovány nejsou.

Singapur se snaží zaujmout pozici centra digitální měny a snaží se přilákat zahraniční firmy uprostřed kritiky krypto průmyslu vůči americkému regulačnímu režimu. Singapurský rámec stablecoinů jej řadí mezi jednu z prvních jurisdikcí, které mají taková pravidla a nabízí tedy hotové právní prostředí, stejně jako bezpečné a transparentní investiční zázemí. V posledních letech se Singapur stal globálním lídrem v oblasti přijímání kryptoměn a blockchainové technologie. S pokrokovým přístupem je městský stát v čele podpory inovací, ovšem nehodlá slevit z regulačních nároků. Proto je pro české firmy výhodné do Singapuru zavítat, jelikož kromě rychlejšího a nákladově efektivnějšího platebního řešení tato technologie nejspíše přinese i zvýšené investice, což by posílilo ekonomické vyhlídky nejen Singapuru, ale i zahraničních firem zde působících. Každoročně v listopadu se zde koná i Singapore FinTech festival, který proběhne letos od 15. do 17. 11. 2023, a bude se zaměřovat především na AI a to, jak tato technologie může být potencionálně použita v bankovnictví.

Co se fintechu a investičních příležitostí týče, Singapur má určitě dlouhodobě co nabídnout a firmy by si rozhodně neměly nechat ujít jeho potenciál. V případě zájmu o proniknutí na trh s Vaším produktem či službou z oboru finančních technologií, kontaktujte, prosím, ekonomický tým českého Velvyslanectví v Singapuru v čele s velvyslankyní Michaelou Froňkovou:

  • p. Petr Manoušek (commerce_singapore@mzv.cz), ekonomický diplomat Velvyslanectví, a
  • p. Ladislav Graner, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade (singapore@czechtrade.cz).

Autoři: Eliška Juřinová, stážistka Velvyslanectví, a Petr Manoušek, ekonomický diplomat