česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České víno poprvé ve věhlasném Kriketovém klubu

Dne 23. ledna 2024 české velvyslanectví ve spolupráci se Singapurským kriketovým klubem uspořádalo večeři s ochutnávkou českého vína. Singapurský kriketový klub je jedním z nejstarších (zal. 1852) a nejprestižnějších sportovních klubů v Singapuru a je považován za kolébku kriketu v jihovýchodní Asii. Klub také pořádá různé kulturní a společenské akce, které odrážejí jeho multikulturní a kosmopolitní charakter.

Akci zahájila velvyslankyně České republiky v Singapuru, paní Michaela Froňková, která v krátké prezentaci představila Česko nejen jako zemi s bohatou historií, kulturním dědictvím a přírodními krásami, ale zmínila také základní ekonomické údaje o Česku a jeho členství v Evropské unii a dalších mezinárodních organizacích. Nakonec dala účastníkům několik tipů na cestování po Česku, jako jsou Praha, Český Krumlov, Kutná Hora nebo Lednicko-valtický areál.

Přibližně 80 účastníků večeře z řad členů Vinného kruhu mělo možnost ochutnat více než 10 vzorků vína od 4 vinařství z jižní Moravy: B\V, ČAPKA, DONATUS a LAHOFER. Zvláštní charakteristiky a odlišnosti každého vína byly představeny panem Naveenem Guptou, členem vedení Vinného kruhu Kriketového klubu a znalcem vína s 3. úrovní certifikátu WSET. Vína byla doprovázena částečně českým menu, které zahrnovalo český bramborový salát, či polévku „Kulajda“.

Vína zaujala svou svěží a jedinečnou chutí, která odráží specifické klimatické a půdní podmínky v Česku. Některé z nich byly vyrobeny z autochtonních odrůd, jako je Rulandské modré, Frankovka, nebo Ryzlink rýnský, případně z mezinárodních hroznů, které jsou v ČR hojně pěstovány, jako Sauvignon, Chardonnay nebo Zwiegeltrebe. České víno je navíc jedním z produktů, které těží z členství Česka v Evropské unii. Díky společné zemědělské politice EU má Česko přístup k finančním podporám, technické asistenci a ochraně označení původu, a díky společnému trhu může volně hledat odbytiště po celé EU.

Speciálními lahůdkami byla dvě vína vyrobená pomocí speciálních technik. Jedno z nich bylo Pet-Nat, což je zkratka pro pétillant naturel („přirozeně perlivé“) a je typické tím, že se lahvuje ještě nedokvašené  a dokončí fermentaci v lahvi, čímž vytvoří bublinky. Tato metoda je považována za nejstarší způsob výroby šumivých vín. Druhé zvláštní víno bylo Noble Rot, což je anglický název pro ušlechtilou plíseň (botrytis cinerea), která napadá hrozny a vypaří z nich vodu, čímž zanechá vyšší koncentraci cukrů a kyselin.

Nakonec se prezentovalo i kvalitní české sklo pod značkou Květná 1794, které si mohli od singapurské společnosti SKLO účastníci večeře na místě zakoupit. Večeře s ochutnávkou českého vína tedy byla úspěšnou akcí, která přispěla k propagaci české kultury, sklářství, gastronomie a hlavně vinařství v Singapuru a posílila přátelské česko-singapurské vztahy.

Galerie


Cricket Club presentation