česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ottawa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

POZVÁNKA: Oslava státního svátku České republiky v Kanadě

Chtěli bychom vás srdečně pozvat na naši online oslavu státního svátku České republiky v Kanadě věnovanou Alfonsi Muchovi, spoluzakladateli secese a českému národnímu hrdinovi, s mimořádnými hosty a kanadskou premiérou nového dokumentárního filmu o Alfonsi Muchovi.
 

Oslava se uskuteční ve čtvrtek 28. října 2021 ve 20 hod. ET (29. 10. ve 2 hod. SEČ).

Odkaz na živý přenos:  https://youtu.be/sNB2_TY4HA0

Součástí jejího programu budou: 

• Hosté: Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy; Diana Crane, pravnučka Charlese Crana, sponzora Slovanské epopeje; a Sasha Suda, ředitelka Kanadské národní galerie a Čechokanaďanka

• Kanadská premiéra nového dokumentárního filmu: Svět podle Muchy; trailer: https://www.youtube.com/watch?v=P0I9wrDz4Bw

• Live chat

Pokud se chcete zpojit živě do chatu, je třeba se přihlásit do YouTube v pravém horním rohu na Vaší obrazovce. Přihlásit se můžete pomocí e-mailového účtu gmail. Pokud jej nemáte, chtěli bychom Vás požádat o zvážení možnosti si jej zřídit.

Velice děkujeme našemu partnerovi - Mucha Foundation.

„Od roku 1620 mnoho generací Čechů, doma i v zahraničí, snilo o obnovení samostatné české státnosti. Tento sen se stal skutečností až o tři sta let později dne 28. října 1918 za velké pomoci z Kanady. Čechokanaďané nadšeně podporovali kampaň za naši národní nezávislost vedenou profesorem Tomášem Garriguem Masarykem. Pořádali finanční sbírky a vstupovali do kanadské i československé armády. Spojené státy byly v prvních letech konfliktu neutrální, a tak se do kanadské armády přihlásilo i mnoho Čechoameričanů. Celkem v Evropě bojovalo více než 30 000 Čechů ze Severní Ameriky.

Češi v Severní Americe stejně jako v Evropě vzhlíželi ke světově proslulému průkopníkovi secese Alfonsi Muchovi jako národnímu hrdinovi. Dlouho před 1. světovou válkou začal bojovat za práva svého národa jinými prostředky, svou uměleckou tvorbou. Opustil svou hvězdnou kariéru v Paříži, aby vyprávěl příběh českého národa a dalších Slovanů v sérii monumentálních obrazů, Slovanské epopeji. Po vzniku Československa vytvořil jeho první bankovky a poštovní známky. U příležitosti 10. vzniku republiky pak dokončenou Slovanskou epopej věnoval jako dar svému národu. Učinil tak společně s Charlesem Cranem, sponzorem cyklu a kmotrem Československa, jak byl tento Američan označován pro své zásluhy o vznik našeho státu.

Alfons Mucha si byl vědom narůstajícího nebezpečí ze strany fašistického Německa, přesto svou vlast neopustil. Když nacisté v roce 1939 získali úplnou kontrolu nad českými zeměmi, byl osmdesátiletý Alfons Mucha mezi prvními Čechy vyslýchanými gestapem. Zemřel zanedlouho poté. Prostřednictvím své tvorby k nám však promlouvá dodnes a zůstává jedním z nejlepších ambasadorů naší země. Jeho secesní plakáty patří k nejvyhledávanějším symbolům Paříže přelomu 19. a 20. století. Nedávná prezentace Slovanské epopeje v Tokiu se stala s více než 650 000 návštěvníky třetí nejnavštěvovanější výstavou roku na světě.                                                                                                                                                                                                               

                                                                                                                                        Velvyslanec Bořek Lizec

přílohy

Pozvánka 2 MB PDF (Acrobat dokument) 4.10.2021