česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Ottawě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava 25 let českého členství v NATO v Kanadě

Aktivní působení ve společných misích, přítomnost českých vojáků v šesti z osmi mnohonárodnostních bojových skupin na východním křídle NATO, český air-policing vzdušného prostoru našich pobaltských spojenců, modernizace obranného vybavení včetně nákupu obrněných vozidel CV-90, letadel F35 a helikoptér Bell Viper a Venom, výdaje na obranu 2% HDP, i společná pomoc Ukrajině formou dodávek obranného vybavení a výcviku vojáků. Tak lze shrnout čtvrtstoletí českého členství v Severoatlantické alianci. Stávající i budoucí výzvy pro alianční bezpečnost byly předmětem panelové diskuse uspořádané v Ottawě u příležitosti 25. výročí vstupu země do NATO. 

U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky, Maďarska a Polska do NATO uspořádalo velvyslanectví ČR v Ottawě, ve spolupráci s ambasádami Polska, Maďarska, kanadským think-tankem Mcdonald Laurier Institute a poslanci napříč politickým spektrem dne 18. března 2024 slavnostní recepci s panelovou diskusí. Akce se uskutečnila v prostorách kanadského Parlamentu, za hojné účasti poslanců, představitelů kanadských ministerstev obrany a zahraničí, velvyslanců členských zemí NATO, EU a Ukrajiny, zástupců Armády ČR a ozbrojených sil spojenců, i zástupců krajanských organizací.

V úvodním slově připomněla vrchní ředitelka z kanadského ministerstva zahraničí dlouhodobou podporu Kanady vstupu tří spojenců z východního křídla do NATO a doprovodila ji osobní  vzpomínkou na proces rozšíření, na kterém se podílela během svého diplomatického působení při NATO v Bruselu.

Akci zahájili velvyslanci Česka, Maďarska a Polska, tedy zemí, které společně v březnu roku 1999 vstoupily jako první ze států bývalého východního bloku do NATO. Velvyslanec ČR Martin Tlapa připomněl vývoj diskuse o bezpečnosti v samostatné ČR, vedoucí od idealistických představ o bezpečnosti až k jasnému odhodlání ke vstupu do NATO na konci 90. let, který se stal jednou z vůbec nejvýznamnějších událostí moderní České republiky. Možnost výměny zkušeností, společného výcviku, osvojení si nejmodernější techniky a postupů, integrace do spojeneckých struktur, tím vším členství NATO přispělo k tomu, že ČR je dnes připravena bránit svoji bezpečnost i hodnoty demokracie a svobody. Vyzdvihl při tom dlouhodobou spolupráci s Kanadou, nejnověji např. v podobě kanadského zapojení do české iniciativy nákupu střeliva pro napadenou Ukrajinu, či zvyšováním obranyschopnosti aliance dodávkami zbraní od firmy Colt Canada, vlastněné českou zbrojovkou, mnoha armádám zemí NATO i Ukrajině. Velvyslanci dále připomněli okolnosti a význam historického rozšíření NATO z roku 1999, shrnuli zapojení a přínos tří zemí pro alianční bezpečnost během uplynulého čtvrtstoletí, i výzvy, kterým dnes aliance čelí, především ruskou agresi proti Ukrajině.

V následné panelové diskusi moderované představitelem předního kanadského zahraničně-politického a bezpečnostního think-tanku Macdonald-Laurier Institute vystoupili poslanci napříč politickým spektrem i vrchní ředitel pro mezinárodní bezpečnostní politiku z kanadského ministerstva obrany. Ke klíčovým myšlenkám, které zazněly v diskusi, patří např. skutečnost, že ČR, Polsko a Maďarsko patří k zemím, které na obranu vydávají dohodnutá 2% HDP, resp. v případě Polska až 3,9%; energetická bezpečnost patří k významným pilířům bezpečnostní politiky a na nerosty, energetické suroviny a obnovitelné zdroje bohatá Kanada může ke společné bezpečnosti přispět i zvýšením svého exportu těchto komodit; kybernetická bezpečnost a čelení dezinformacím patří ke společným bezpečnostním výzvám; prostor pro spolupráci a zlepšení obranyschopnosti našich zemí skýtá i možnost vzájemné účasti v tendrech na nákup obranného vybavení, kterou posílila obchodní dohoda CETA.     

Galerie


NATO 25 in Ottawa