česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přezkum zahraniční rozvojové spolupráce ČR 2023

Dne 2. listopadu 2023 představil předseda Výboru pro rozvojovou pomoc OECD Carsten Staur v Praze zprávu z přezkumu systému rozvojové spolupráce ČR (peer review). Zpráva obsahuje mimo jiné 10 doporučení pro další zefektivnění české podpory udržitelného rozvoje v potřebných zemích, a to v institucionální rovině, rovině financování i v rovině mechanismů pro maximalizaci dlouhodobých výsledků a jejich měřitelnosti.

Podle OECD disponuje Česko dlouhodobou strategií rozvojové spolupráce 2018-2030, která je záměrně navázána na globální Agendu 2030 pro udržitelný rozvoj s jejími cíli, tzv. SDGs, a poskytuje jak předvídatelnost, tak flexibilitu pro případné úpravy kurzu. Na mezinárodní scéně se ČR vyprofilovala jako obhájce lidských práv a občanské společnosti v rozvojových zemích, na čemž lze dále stavět ve specializovaném programu transformační spolupráce i v české rozvojové spolupráci celkově.

Co se týče doporučení, zpráva OECD mimo jiné konstatuje potřebu upravit institucionální nastavení rozvojové spolupráce tak, aby Česká rozvojová agentura mohla efektivně naplňovat svou roli a mohla se spolu s Ministerstvem zahraničních věcí opřít o zastoupení v jednotlivých partnerských rozvojových zemích.

Dále je České republice doporučeno navýšit financování rozvojové a humanitární pomoci z veřejných rozpočtů tak, aby ČR dostála svým mezinárodním závazkům do r. 2030 dosáhnout oficiální rozvojovou pomoc na úrovni 0,33 % hrubého národního důchodu (ODA/HND). Díky mimořádné solidaritě s Ukrajinou a jejími uprchlíky se to ČR poprvé podařilo v r. 2022, nyní jde o to úroveň financování předvídatelně udržet.

V praxi rozvojové spolupráce by ČR podle zprávy OECD měla např. plánovat víceleté programy spolupráce s partnerskými rozvojovými zeměmi tak, aby zahrnovaly všechny aktivity české státní správy a byla zajištěna měřitelnost výsledků.

Doporučení OECD se věnují také partnerství s neziskovými organizacemi a podnikatelským sektorem, včetně způsobu nastavení finančních nástrojů pro jeho zapojení do udržitelného rozvoje (zvýhodněné úvěry, záruky za úvěr apod.).

Hodnotící zpráva byla schválena na jednání OECD/DAC v polovině září 2023 a veřejně představena v Praze za účasti předsedy DAC Carstena Staura (Dánsko) dne 2. listopadu 2023. Jako hodnotitelé působili experti z Irska, Itálie a Sekretariátu OECD. Aktuální přezkum navázal na peer review rozvojové spolupráce ČR z r. 2016 i z předchozího období.

Celou zprávu si můžete přečíst zde.