Cestovní průkaz

Cestovní průkaz (tzv. náhradní cestovní doklad, emergency travel document) je vydáván občanovi, který nemá jiný cestovní doklad. Cestovní průkaz je vydáván k jednotlivé cestě (k návratu do ČR) s časovou platností omezenou účelem cesty.

V případě ztráty, odcizení, poškození cestovního pasu mohou čeští občané požádat o náhradní cestovní doklad v Zambii na Velvyslanectví ČR v Lusace, v Malawi na Honorárním konzulátu v Lilongwe  a v Zimbabwe na Honorárním konzuláru v Harare.

Žádost o vydání cestovního průkazu může podat občan ČR starší 15 let. Pokud se jedná o nezletilého žadatele, je nutné připojit k žádosti písemný souhlas rodiče. Za občana mladšího 15 let podává žádost zákonný zástupce. K podání žádosti se musí žadatel dostavit osobně, a to výhradně na základě předem sjednané schůzky.

Účel a platnost

Zastupitelský úřad vydává cestovní průkaz (tzv. náhradní cestovní doklad) na žádost občana ČR, kterému byl cestovní doklad v zahraničí odcizen nebo zničen, který cestovní doklad ztratil nebo poškodil, anebo který nebyl držitelem cestovního dokladu, popřípadě v dalších odůvodněných případech. Cestovní průkaz se občanovi ČR vydá k jednotlivé cestě s územní a časovou platností omezenou účelem cesty, zejména k umožnění návratu do ČR. Cestovní průkaz neobsahuje strojově čitelné údaje a nosič dat pro biometrické údaje.

V zemích, ve kterých nemá ČR diplomatické zastoupení, mají občané ČR právo na konzulární ochranu včetně vydání náhradního cestovního dokladu zastupitelským úřadem kterékoli jiné členské země EU.

Náležitosti k vydání cestovního průkazu

  1. Čitelně a úplně vyplněná žádost o vydání cestovního průkazu (formulář žádosti Vám bude poskytnut na velvyslanectví),
  2. Doklad totožnosti, není-li z něj zřejmé státní občanství ČR, pak i doklad o státním občanství ČR. Pokud občan žádné doklady totožnosti nemá (např. mu byly všechny odcizeny), ze totožnost ověřit i na základě podkladů, např. fotokopie dokladů totožnosti, řidičského průkazu či jiného průkazu. Totožnost může být potvrzena i jiným občanem, který je držitelem platného cestovního dokladu ČR.
  3. Dvě identické fotografie obdélníkového tvaru o rozměru 35x45 mm s hladkým povrchem, postavené na kratší stranu s rovnými nebo zaoblenými rohy, zobrazující občana v předním čelném pohledu a ukazující jeho hlavu a ramena, v občanském oděvu, bez pokrývky hlavy a brýlí s tmavými skly, s výjimkou nevidomých, s výškou obličejové části od očí k bradě min. 13 mm a vzdáleností mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie min. 2 mm (fotografie musí odpovídat skutečné podobě občana, mohou být černobílé nebo barevné s bílým a světlemodrým pozadím, přičemž je přípustný plynulý přechod těchto barev).
  4. Potvrzení o ztrátě nebo zničení cestovního pasu (policejní zpráva nebo oznámení o ztrátě původního cestovního pasu ČR) Oznámení o ztrátě (DOC, 105 KB)
  5. Doklad o datu uskutečnění cesty do ČR - kopie letenky do ČR
  6. Správní poplatek za vystavení cestovního průkazu ve výši 400 Kč, který se vybírá na místě v hotovosti v místní měně ZMW po přepočtu dle platného kurzu České národní banky České republiky

Cestovní průkaz se vydává na dobu omezenou účelem cesty, nejvýše však na dobu platnosti 6 měsíců. Platnost průkazu lze prodloužit za podmínky, že celková platnost cestovního průkazu nepřesáhne 6 měsíců od jeho vystavení. 

O vystavení cestovního průkazu je informován příslušný obecní úřad s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště žadatele v ČR. Žadatelovou povinností je po využití cestovního průkazu doklad vrátit zastupitelskému úřadu či obecnímu úřadu v místě trvalého bydliště.

Aby se zamezilo případnému zneužití ztraceného či odcizeného cestovního dokladu, Velvyslanectví ČR neprodleně informuje příslušné orgány ČR a požádá o zneplatnění dokladu. Prokazování se odcizeným nebo ztraceným pasem (t.j. pasem neplatným) je protiprávní.

přílohy

Oznámení o ztrátě 104 KB DOC (Word dokument) 24.4.2018