česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Firma SIMONE Research Group slaví další úspěch v severní Africe, k Alžírsku, Tunisku a Maroku se přidal i Egypt

Přes nejrůznější investiční pobídky, daňová zvýhodnění v ekonomických zónách nebo mezistátní dohody není podnikání v nejlidnatější arabské zemi stále jednoduchou záležitostí, o to více je třeba vyzdvihovat úspěchy podobné tomu, který se nedávno podařil české společnosti SIMONE Research Group.

Společnost SIMONE Research Group navázala kontakt se státní firmou Egyptian Natural Gas Company (GASCO) v druhé polovině roku 2022, kdy se oficiálně přihlásila do výběrového řízení na dodání softwaru pro simulaci plynárenských sítí. Během několikerého vyjednávání v Egyptě zároveň využili také asistence obchodního úseku českého velvyslanectví v Káhiře, který pomáhal překonávat naskytnuté překážky v místě a zároveň poskytl komunikační podporu se společností GASCO. Po více než roce nakonec byly vyhlášeny výsledky v březnu 2024 a v současnosti se podepisuje kontrakt na dodávku software. Součástí kontraktu je podpora firmy GASCO po dobu nejméně dvou let.

SIMONE Research Group s.r.o. byla založena jako odnož Českého plynárenského podniku a Ústavu teorie informace a automatizace České akademie věd. Firma úspěšně dodává a prodává softwarové systémy pro simulaci a optimalizaci přepravy a distribuci plynu ve více než 50 zemích světa. Jejich systém nachází široké uplatnění zejména v oblastech projekce potrubních systémů, plánování provozních režimů, dispečerského řízení plynárenských soustav, výcviku personálu a jiné.

Přestože Egypt podobně jako většina světa usiluje o co největší zastoupení obnovitelných zdrojů ve své energetice a kontinuálně posiluje investice do solárních a větrných elektráren i do oblasti zeleného vodíku, bez energie z fosilních paliv se ještě nějakou dobu neobejde, neboť představují přes 80 % egyptského energetického mixu. Na příkladu SIMONE Research Group je však dobře patrná snaha Egypta postupně zefektivňovat využití své energetické infrastruktury, což je s ohledem na prudce rostoucí počet obyvatel i vnější vlivy jako jsou klimatická změna či nestabilita v regionu logické.

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Káhiře