Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česká republika a  Arktická rada

 

Vítejte na stránkách věnovaných aktivitám České republiky v Arktidě.

Arktida je unikátním biotopem obepínajícím nejsevernější šířky naší hemisféry. Rozprostírá se na území osmi států. V posledních dekádách společně s ubývajícím ledovým příkrovem narůstá geostrategický a geopolitický význam Arktidy. Úbytek ledu v důsledku globálního oteplování činí Arktidu prostupnější pro celoroční námořní plavbu
i pro těžbu nerostných surovin. Zrychlení a zlevnění přepravy zboží mezi Evropou a Asií severní námořní trasou, eventuálně využití nových ložisek uhlovodíků nebo kovů vzácných zemin může mít zásadní význam pro další rozvoj světové včetně naší ekonomiky. Zvyšující se hladina moří, nutnost adaptace na život v nových podmínkách a dopady klimatické změny a lidské činnosti na životní prostředí činí z Arktidy zároveň přirozený objekt vědeckého bádání.

Česká republika si je vzrůstajícího významu Arktidy plně vědoma. Čeští vědci dlouhodobě zkoumají arktický ekosystém a využívají k tomu svoji vědeckou infrastrukturu na Špicberkách. Česká republika jakožto smluvní strana Smlouvy o Špicberkách (Československo k ní přistoupilo v roce 1930) může se souhlasem norských úřadů provádět na tomto souostroví vědecký výzkum. Díky spolupráci s arktickými státy, zejména Norským královstvím, Jihočeská univerzita od roku 2015 provozuje na Špicberkách vlastní arktickou výzkumnou stanici Josefa Svobody. Řada vědeckých grantů byla českými vědci realizována rovněž v Grónsku a na Islandu. 

Na základě rozhodnutí vlády České republiky podala Česká republika v prosinci 2020 přihlášku o pozorovatelský status v Arktické radě, mezivládní organizaci sdružující osm arktických států. Pozorovatelství v Arktické radě by České republice umožnilo těsnější spolupráci s relevantními arktickými aktéry ve všech výše vyjmenovaných doménách.
O přijetí nových pozorovatelských zemí nebylo na ministerském zasedání v roce 2021 rozhodnuto. V reakci na přepadení Ukrajiny Ruskem byla v roce 2022 spolupráce arktických zemí na ministerské úrovni do odvolání pozastavena. Česká republika bude o získání pozorovatelského statusu výhledově usilovat i nadále. 

.