V Černínském paláci proběhla pravidelná porada českých velvyslanců z evropských zemí
08.03.2024 / 16:01 | Aktualizováno: 08.03.2024 / 16:12
Porada, která proběhla 7. a 8. března, je unikátní příležitostí diskutovat o tématech, kterými se má česká zahraniční služba zabývat. Poradu tradičně zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
„V příštích týdnech si připomínáme několik výročí spojených s naší nedávnou historií a já jsem rád, že se můžeme vidět a diskutovat právě v předvečer těchto milníků. Již za pár dní si připomeneme 25 let od vstupu Česka, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance. V květnu budeme slavit 20 let od chvíle, kdy jsme spolu s dalšími státy střední Evropy a Baltskými zeměmi vstoupili do EU. Ve stejném roce 2004 přišla druhá vlna rozšiřování NATO,“ řekl na úvod šéf české diplomacie.
Úvodním tématem letošní porady velvyslanců byly bezpečnostní otázky v kontextu pokračující války na Ukrajině a pokračujícímu tlaku na změny bezpečnostního prostředí a narušování mezinárodního řádu založeného na pravidlech. Diskuse s národním bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem, náčelníkem Generálního štábu gen. Karlem Řehkou a dalšími hosty se věnovala širším dopadům na Česko a Evropu, ale také možnostem NATO a EU na tyto změny reagovat a aktivně formovat bezpečnostní prostředí v našem okolí.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák následně otevřel debatu o evropských a unijních tématech ve světle blížících se evropských voleb a o tzv. strategické agendě, tedy nejdůležitějších strategických otázkách, kterými se bude EU zabývat v nadcházejících letech. Diskuse pokryla i téma rozšiřování EU, jehož je Česko dlouhodobým zastáncem a které považuje za nástroj posilování evropské stability.
Druhý den porady byl věnován především ekonomickým tématům a posilování konkurenceschopnosti Česka. Diskusi zahájil zástupce vrchního ředitele sekce EU a zahraničního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu Lukáš Prokeš, který představil priority v této oblasti. Své názory připojili také vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT prof. Vladimír Mařík, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a businessman Martin Wichterle.
Zajímavá byla výměna pohledů a zkušeností českých velvyslanců na aktuální i očekávaný vývoj ve středoevropském regionu, jehož důležitost je z hlediska našich národních zájmů nepopiratelná. Důležitým tématem byla veřejná diplomacie s důrazem na efektivní strategickou komunikaci a možnosti, jak čelit dezinformacím ze strany Ruska.